Što je dren
Što je kirurški dren?
Dren je naziv za svako sredstvo koje omogućuje što bolju drenažu tjelesnih izlučevina ili izlučevina iz tjelesnih šupljina, prostora ili rana. Koja je funkcija drena u kirurgiji? Mnogi pacijenti koji dolaze u ordinaciju pitaju se hoće li koristiti dren u postoperativnom razdoblju. Neki kirurški zahvati zahtijevaju postavljanje drena za lakše pražnjenje tekućine, krvi i sekreta nakupljenih u tjelesnoj šupljini. Uloga drena, osim uklanjanja sekreta prisutnog unutar rane ili šupljine, je spriječiti duboku infekciju u rezovima, kada postoji abnormalno nakupljanje sekreta. Mjesto drenaže je ono koje ne pati od nakupljanja tekućine, inficiranih rana i područja koja su bila podvrgnuta opsežnoj disekciji površinskog tkiva. Važnost korištenja kirurških drena je u tome što uklanjaju nakupljenu tekućinu s mjesta koja bi mogla poslužiti kao supstrat za mikroorganizme. Na taj način se smanjuje mogućnost nastanka zaraznog žarišta. Oni su različitih oblika, izrađeni od različitih materijala. Kirurški drenovi mogu se klasificirati prema njihovoj osnovnoj strukturi, sastavu i različitim mehanizmima drenaže.
Dren u postoperativnom razdoblju
Podjela drenova je sljedeća: otvoreni drenovi, zatvoreni sukcijski drenovi, kateteri za drenažu apscesa. Učinak nakupljanja tekućine može povećati lokalni pritisak, stisnuti susjedna područja, izazvati iritaciju tkiva i nekrozu. Odabir drena vrši liječnik koji procjenjuje: vrstu tekućine koja se drenira, šupljinu u koju se postavlja dren, trajanje iscjetka. Odluka o postavljanju drena ovisi o vrsti operacije, intenzitetu krvarenja tijekom zahvata itd. Funkcija drena je aspiracija tekućine koja se može nakupiti u operiranom području, u prvih nekoliko sati ili dana. Postoji nekoliko vrsta odvoda koji se obično koriste. Jedan od njih je i Penroseov dren. To je gumena cijev od lateksa koja se koristi u kirurškim zahvatima koji uključuju skupljanje inficiranih ili neinficiranih tekućina u postoperativnom razdoblju. Njegov prolazni otvor mora biti širok i postavljen na najkraćoj udaljenosti od džepa koji se ispušta. Mora se mobilizirati svakih 12 sati. Otvorenog je tipa, a sastav je na bazi gume. Ova vrsta drenaže se koristi kod operacija koje imaju mogućnost nakupljanja tekućine, kao što je abdominalna kirurgija.
Dren u plastičnoj kirurgiji
Dren je prisutan u većini estetskih operacija. Općenito, tanka, mala cijev umetnuta je u pacijentovu kožu nakon operacije kako bi se pomoglo u uklanjanju tekućine, pomažući u procesu oporavka i smanjujući otekline. Drenovi koji se najčešće koriste u plastičnoj kirurgiji su kapilarni drenovi, Penroseovi drenovi i vakuumski drenovi. Razumijevanje funkcije drena vrlo je važno za mirno postoperativno razdoblje. Dren ima temeljnu ulogu u oporavku pacijenta koji je prošao neku vrstu kirurškog ili estetskog zahvata. Kako bi se izbjeglo prekomjerno nakupljanje tekućine u postoperativnom razdoblju, dron se uvodi ispod kirurškog ožiljka i fiksira. Općenito, tekućina koja izlazi u većim količinama je uglavnom u prvih 48 sati. Važno je istaknuti određene mjere opreza za bolesnike koji se otpuštaju vakuumskom drenažom. Parametri koji se koriste za uklanjanje odvoda su količina ispuštene tekućine, njezine karakteristike. Kada nešto nije u redu s drenažom, može se javiti temperatura, crvenilo, pojačano lučenje tekućine tijekom dana, otok i bol na mjestu drenaže te neugodan miris. Uklanjanje drena izvodi se u liječničkoj ordinaciji.
Tagovi: