Dupuytrenova kontraktura – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Dupuytrenova kontraktura i što ju uzrokuje
Dupuytrenova kontraktura ili palmarna fibromatoza je vrsta bolesti koja vrši degeneraciju tetiva na dlanu. Ako se ne liječi na vrijem, Dupuytrenova kontraktura može uzrokovati ankilozu. Ankiloza je gubitak okretljivosti jednog ili više prstiju. Zbog toga kog primjećivanja ove bolesti vrlo je bitno pravovremeno reagirati i započeti sa liječenjem.
Uzrok ove bolesti šok uvijek nije u potpunosti poznat ali se vjeruje da je bolest nasljedna te da postoji nekoliko faktora kod dobivanja. Neki od tih faktora su:
- Pušenje cigareta
- Prekomjerni unos alkoholnih pića
- Dijabetes
- Nedostatci u prehrani
- Lijekovi koji se koriste kod sprječavanja i liječenja epileptičkih napadaja
Također se vjeruje da uzrok bolesti mogu biti i neki drugi utjecaji na organizam kao što su:
- Povrede ruku, može biti jedna velika ili više manjih povreda ruku
- Teške fizičke aktivnosti na poslu
- Godine i spol, puno su veće šanse da od ove bolesti obole muškarci koji su stariji od 40 godina
- Neke druge bolesti kao što su epilepsija, oboljenje jetre itd.
Simptomi koje uzrokuje Dupuytrenova kontraktura
Dupuytrenova kontraktura uzrokuje jedan od glavnih simptoma a to je nemogućnost pomicanja jednog ili više prstiju kod otvaranja šake. Dupuytrenova kontraktura blokira ispružanje prsti. Kod starijih osoba ova bolest se razvija sporo, ali ako zahvati mlađe osobe onda se razvija iznimno brzo i agresivnije.
Većina slučajeva započinje sa nemogućnošću pomicanja samo četvrtog ili petog prsta jedne ruke, a s vremenom se taj proces širi te zahvaća tetive na obje ruke i uzrokuje totalnu cicatrijalnu degeneraciju.
Simptomi na koje morate obratiti pažnju su:
- Stavljanje ruke ravno na stol s ispruženim dlanom je nemoguće
- Pojavljuju se čvorići na dlanu, jedan ili više
- Skupljanje, zatezanje ili udubljenja čvorića koja uzrokuju debele trake tkiva ispod kože na dlanu
- Udubljenja i rane na koži koja je pritisnuta zahvaćenim prstom, s vremenom to područje postaje jako bolno te ne zarasta pravilno
- Nemoguće korištenje šake
Osobe koje su pod većim rizikom:
- Stariji od 40 godina, ova bolest je opasnija za one srednje životne dobi
- Muškarci koji su češće zahvaćeni
- Bolest je češća kod osoba skandinavskog podrijetla
- Povijest bolesti u obitelji
- Korištenje lijekova protiv epilepsije
Kako se liječi Dupuytrenova kontraktura
Dupuytrenova kontraktura se dijagnosticira pregledima šake te pregledima pokretljivosti šake. Pokreti prsta se pregledavaju posebnim uređajima. Prvobitno se testira fleksibilnost, Dupuytrenova kontraktura zatim zahtjeva testiranje osjeta u prstima te jačinu stiska. Liječnik će ovim pregledima uvidjeti gdje se čvorišta nalaze te ih zabilježiti. Znati će koliko se prsti mogu savijati i skupljati te će dobiti odgovor koliki opseg pokreta imaju prsti.
Ovi pregledi moraju se raditi redovito kako bi se vidio koliki je napredak bolesti i kako napreduje liječenje. Liječenje može uključivati lijekove te fizioterapiju koji neće u potpunosti izliječiti bolest već će spriječiti njen brzi razvoj.
Način na koji će se bolest izliječiti je operacija. Operacijom se uklanjaju čvorići kako bi se opseg pokreta prst a vratio u normalno stanje ili što više poboljšao.
Ako se radi o kritičnim slučajevima kojima ni operacija više ne može vratiti funkciju šake onda se radi operacija kojom se stvori zglob koji je fiksni te koji se ugradi u osobu, a njen prst se stavi u položaj koji joj je najpraktičniji.
Tagovi: