Durogesic – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Što je Durogesic i za što se koristi?
Durogesic sadrži lijek fentanil, što navedeni lijek stavlja u skupinu jakih analgetika koji se nazivaju opioidi. Lijek će se koristiti za liječenje neprekidne i dugotrajne boli kod odraslih i djece koja su starija od 2 godine. Ovaj lijek nije primjeren za: Osobe koje imaju alergiju na fentanil ili druge sastojke ovoga lijeka, osobe koje imaju kratke i iznenadne bolove, osobe koje pate od težeg disanja. Savjetujte se s liječnikom ukoliko se prepoznajete u navedenom. Važna upozorenja i mjere opreza: Durogesic može izazvati opasne nuspojave koje mogu rezultirati smrću! Lijek je potrebno držati što dalje od znatiželjne djece!
Ovaj lijek dolazi u obliku flastera, što znači da je njegova primjena jednostavna. Nikada nemojte davati ovaj flaster drugoj osobi. Prijenos ili davanje flastera može uzrokovati neželjene simptome i nuspojave koje mogu biti opasne. Budite posebno oprezni ako se dole navedeno odnosi na vas: Tegobe s plućima i disanjem, tegobe s jetrom i bubrezima, nizak krvni tlak, preživjeli moždani udar, ozljeda glave i dugotrajne glavobolje, oboljenje od miastenije gravis, ovisnost o alkoholu ili drogama, promjene s raspoloženjem. Tijekom primjene ovog flastera obavezni ste obavijestiti svog liječnika ako vam se pokažu poteškoće s disanjem dok spavate.
Durogesic primjena i mjere opreza
Da li se Durogesic smije primjenjivati s drugim lijekovima? Potrebno je savjetovanje s liječnikom. Obavezni ste reći koje sve lijekove koristite redovito ili privremeno kako ne bi došlo do povećanog ili smanjenog djelovanja. Važno je obratiti pažnju na korištenje antidepresiva uz navedeni flaster. Ovdje dolazi do povećanog rizika od nastanka nuspojava. Popis mjera opreza dostupan je na uputi o lijeku. Kako se primjenjuje Durogesic? Svaki lijek će se primjenjivati onako kako je to odredio liječnik ili ljekarnik. Liječnik određuje jačinu lijeka prema razini boli pacijenta. Svaki flaster sadrži lijek koji je prikladan za 3 dana korištenja. Flaster će se mijenjati svaki treći dan (nakon 72 sata).
Potrebno je ukloniti stari flaster i na njegovo mjesto staviti drugi. Flastere je važno mijenjati u isto doba dana. Moguće je nošenje više flastera odjednom. U uputi o lijeku dostupna je tablica koja prikazuje kada i kako je najbolje zamijeniti flaster. Gdje se lijepi? Flaster će se staviti na ravnu površinu na tijelu, ili na nadlakticu. Kod djece je potreban nadzor prilikom liječenja kako ga ne bi skinula ili zalijepila negdje drugdje. Kako se stavlja? Flaster se lijepi kao i običan flaster. Izvadi se iz posebne vrećice, odvoji o odlijepi, pritisne na područje. Potrebno je flaster držati 30-ak sekundi da se zalijepi. Kada se flaster skine, on će se baciti prema uputama.
Durogesic iskustva i liječenje
Osobe koje su primjenjivale navedene flastere navode kako su oni djelotvorni u borbi protiv jake boli. Iskustva mnogih su uglavnom pozitivna. Koliko dugo traje liječenje? Ovo će ovisiti o težini bolova. Uz korištenje navedenih flastera moguće je voditi svakodnevni život, iako je potreban oprez prilikom izlaganja vodi i toplini. Da li nošenje Durogesic flastera uzrokuje nuspojave? Nuspojave su moguće kada nastupi djelovanje lijeka. Ako primijetite nešto od sljedećeg, skinite flaster i zatražite hitnu medicinsku pomoć: Neuobičajena omamljenost, sporo disanje, oticanje lica i grla, crvenilo, napadaji, snižena razina svijesti.
Ovo su po život opasne nuspojave i mogu biti znak alergijskih reakcija. U česte nuspojave najviše se ubrajaju: Probavne tegobe, povraćanje i mučnina, glavobolja, omaglica, pospanost. Ostale nuspojave možete provjeriti na uputi koja dolazi uz pakiranje flastera. Durogesic flasteri se dobivaju na liječnički recept. Cijena će ovisiti o veličini pakiranja. Kako će se čuvati navedeni flasteri? Svi flasteri će se čuvati što dalje od djece. Važno ih je držati u originalnom pakiranju kako bi bili zaštićeni od vlage i svjetlosti. Kada prestanete koristiti flastere, oni će se baciti prema uputama ljekarnika.
Tagovi: