Ekcem – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Ekcem i što ga uzrokuje
Ekcem je pojava na koži, manifestira se kao crvenilo koje jako svrbi. Ekcem može izazvati i mjehuriće po koži te izgleda drugačije ovisno o mjestu gdje se pojavi na tijelu. Atopijski dermatitis je najčešća verzija Ekcema.
Atopijski dermatitis je kronična bolest. Često dolazi i s drugim bolestima kao što je alergijski kolitis, alergijski konjuktivitis, alergijski rinitis, alergijska astma. Bolest može biti u stanju pogoršanja a može i mirovati, biti u remisiji.
Ova bolest najčešće pogađa osobe u ranom djetinjstvu iako se može pojaviti i kod odraslih osoba.
Postoje i faktori koji mogu pogoršati ovu bolest. Neki od faktora su:
- Pretjerana izloženost tijela na toplini ili suncu
- Nošenje odjeće koja nije toliko zdrava za ovakve osipe kao što su vuna i sintetičke tkanine
- Razni deterdženti s kemijskim sastojcima koji djeluju štetno na osipe i rane
- Isušivanje kože plivanjem, pretjeranim kupanjem ili znojenjem
- Emocionalni stres
- Boravak u prostorijama koje su zadimljene
- Razni alergeni
Simptomi koje uzrokuje Ekcem
Ekcem može prouzročiti razne simptome. Neki od najčešćih simptoma koje uzrokuje Ekcem su:
- Vlaženje
- Crvenilo
- Stvaranje krasta po licu
- Stvaranje krasta po tjemenu
- Stvaranje krasta po nogama
- Stvaranje krasta po rukama
- Stvaranje krasta u pelenskoj regiji
To su simptomi koji se mogu primijetiti već u prvih par mjeseci života.
Kod odraslih osoba bolest se najčešće manifestira na pregibnim regijama poput laktova, iza koljena i zapešća. Simptom koji je prisutan kod svih osoba, bez obzira na dob je svrbež. Svrbež se pojavljuje najčešće u noćnim satima pa su zbog toga i zaražena područja jako često izgrebana i zadebljana.
Zbog jakog češanja na koži nastaju velike ogrebotine i rane koje se mogu inficirati. Osobe koje imaju osip gube jako puno vlage te je samim time koža suša i smanjena je sposobnost obrane od vanjskih čimbenika poput bakterija.
Komplikacije koje se mogu pojaviti zbog Ekcema su virusne infekcije, bakterijske infekcije i gljivične infekcije.
Kako se liječi Ekcem
Ekcem se dijagnosticira anamnestičkim podacima i kliničkoj slici a može se i raditi alergološki test. Ekcem se ne može liječiti pošto lijek ne postoji ali se terapijama ublažuje svrbež kože te se sprječava isušivanje kože. Prevencija se radi tako da se izbjegava uzrok kao što je nošenje vunene odjeće ili sintetike. Treba izbjegavati deterdžente koji su jaki i intenzivni jer oni mogu biti uzrok i treba izbjegavati sve ostale sapunice, omekšivače koji mogu pridonijeti težini bolesti.
Pošto je suha koža jedan od glavnih uzroka vrlo je bitno napomenuti da treba izbjegavati provođenje previše vremena u pretjerano toploj vodi i ne smije se prečesto biti ispod vode. Umjesto deterdženata koji sadrže loše sastojke za ovu bolest treba koristiti uljne kupke i sredstva koja služe za čišćenje kože. Njihova ph vrijednost mora biti od 5 do 5,5.
Obavezno je nakon kupanja na kožu nanositi kreme i ostale preparate koji će kožu navlažiti.
Tagovi: