Elicea – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Što je Elicea?
Elicea je lijek koji pripada u skupinu lijekova koji se nazivaju selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina ili SSRI. Ovakvi lijekovi će djelovati na serotoninski sustav u mozgu osobe, što znači da će povećati razinu serotonina. Poremećaji serotoninskog sustava uzrokuje bolesti poput depresije. Elicea se koristi za liječenje sljedećih stanja: Velikih epizoda depresije, anksioznih poremećaja, socijalni anksiozni poremećaji, opsesivno kompulzivni poremećaji. Što morate znati prije uzimanja navedenih tableta?
One se ne smiju uzimati: Ako ste alergični na bilo koji glavni ili sporedni sastojak lijeka, ako uzimate druge lijekove za liječenje depresije, ako imate abnormalnosti u radu srca, ako koristite lijekove za srce. Prije uzimanja navedenog lijeka, obavezni se liječnika ili stručnjaka detaljno uputiti u svoje zdravstveno stanje kako ne bi nastale komplikacije pri liječenju. Tko ne bi trebao koristiti navedeni lijek? Osobe koje imaju epilepsiju, osobe koje imaju učestale napadaje, osobe koje boluju od šećerne bolesti, osobe koje imaju problema s jetrom ili bubrezima, osobe koje imaju bolesti srca ili srčana stanja, osobe koje imaju problema s očima. Navedeni lijek se može prilagoditi navedenim stanjima, ovisno o terapijama koje osoba uzima.
Elicea primjena i mjere opreza
Ovaj lijek se uzima prema propisanoj terapiji sa strane liječnika ili ljekarnika. Doziranje i terapija će ovisiti o stanju koje se liječi, što znači da svako stanje zahtjeva drugačiju dozu. Elicea se može uzimati uz hranu ili prije obroka. Tabletu je potrebno progutati uz čašu tekućine. Tablete od 10 i 20 mg se mogu razdijeliti na iste doze. Koliko traje liječenje? Djelovanje tableta započinje tek nekoliko tjedana nakon kontinuiranog uzimanja, što znači da će osobi trebati određeno vrijeme kako bi se krenula osjećati bolje.
Potrebno je nastaviti uzimati lijek iako se u prepisanoj terapiji ne osjeti znatno poboljšanje. Svojevoljno ukidanje terapije nije preporučljivo. Što ako je osoba uzela više tableta od propisanih? U slučaju da je osoba progutala više tableta, može doći do predoziranja koje se očitava u sljedećim simptomima: Omaglica, drhtanje, napadaji, uzbuđenje, mučnina, povraćanje, nepravilni srčani ritam, promjena tlaka, nemogućnost ravnoteže. Potrebno je zatražiti hitnu medicinsku pomoć.
Što ako je osoba preskočila dozu? U tom slučaju nije preporučljivo nadoknađivati dozu, već sljedeći dan nastaviti s normalnim uzimanjem. Elicea se uzima prema propisanoj terapiji, i liječenje se ne smije ukinuti svojevoljno. Ukoliko prekinete liječenje, iskusit ćete simptome ustezanja: Nestabilnost, osjećaj probadanja i žarenja, problemi sa spavanjem, osjećaj tjeskobe, glavobolja, mučnina, znojenje, osjećaji nemira i uzbuđenosti, smetenost, dezorijentacija, poremećaji vida, poremećaj rada srca.
Elicea nuspojave i liječenje
Kao što je navedeno, Elicea se dobiva preko liječničkog recepta. Tablete se kupuju u ljekarni, pakiranje od 28 tableta od 10 mg iznosi 18,90 kuna. Poput svih lijekova, Elicea također može i ne mora izazvati nuspojave. Iskustva navode kako su nuspojave dosta česte, ali da prolaze nakon nekoliko tjedana terapije. Česte nuspojave su: mučnina i glavobolja, začepljen nos i curenje iz nosa, smanjen ili povećan tek, osjećaji tjeskobe ili nemira, noćne more i nesanica, pospanost i umor, zijevanje i drhtanje, proljev ili zatvor, povraćanje i suha usta, pojačano znojenje, bolovi u mišićima i zglobovima, poremećaji u seksualnom nagonu, povećanje ili smanjenje tjelesne kilaže.
Ostale moguće nuspojave možete pronaći na uputi o lijeku koja dolazi sa svakim pakiranjem. Lijek se mora čuvati što dalje od pogleda i dohvata djece. Tablete se moraju čuvati u svom originalnom pakiranju kako bi bile zaštićene od svjetlosti ili vlage. Liječenje navedenim tabletama je dugotrajno, što znači da je moguće ponavljanje terapije. Preporučuje se uzimanje lijeka do naknadnih 6 mjeseci nakon što se osoba krene osjećati bolje. Ukoliko osoba smatra da je lijek preslab ili prejak, tada može zatražiti promjenu propisane terapije.
Tagovi: