Enterokolitis – uzrok, simptomi, liječenje

Enterokolitis - uzrok, simptomi, liječenje

Enterokolitis uzročnici

Enterokolitis može biti različitih vrsta ovisno čime je uzrokovan. Ukoliko je uzrokovan virusom, naročito roto virusom naziva se virusnim enterokolitisom, a kod uzroka bakterija naziva se bakterijskim enterolokitisom. Međutim postoji i nekrotizirajući enterokolitis koji je nasljedni, te se javlja kod nedonoščadi i male djece kao nekroza crijevne sluznice i stijenki crijeva.

Kod virusnih oboljenja ne može se primjenjivati antibiotik kao kod bakterijskih uzročnika kod pojave enterokolitisa. Kod virusnih se oboljenja liječe simptomi i ublažavaju posljedice bolesti i upale, te je potrebno paziti na dehidraciju tijela zbog povraćanja i proljeva. Rota virus se širi dodirima ali i zrakom pa se infekcija prenosi vrlo lako kod djece jer zaražene predmete djeca često stavljaju u usta. Jednako je i sa bakterijama jer one mogu opstati na predmetima neko vrijeme dok ne nađu novog domaćina i izazovu upalni proces.

Kod nekrotizirajućeg enterokolitisa radi se o uređenoj netoleranciji na određenu hranu, letargiji, ileusu, nestabilnoj temperaturi, napuhnutosti, povraćanju, te se primjenjuje drugačije liječenje nego kod virusnih i bakterijskih uzročnika.

Enterokolitis simptomi

Simptomi koji se javljaju kod bolesti enterokolitis su bolovi u trbuhu i proljev, a mogu se javljati blaži i teži simptomi. Mogući su nadutost i grčevi u trbuhu, nagla potreba za stolicom koja je vodenasta i rijetka, te se radi o proljevu. Sve to može biti popraćeno mučninama i povraćanjem, a usta su suha i glavobolja se javlja uslijed dehidracije tijela.

Dehidracija tijela će se pojaviti kao sekundarni simptom, zapravo posljedica osnovnih simptoma jer je tijelo zbog gubitka tekućine uslijed proljeva i povraćanja došlo u stanje dehidracije. Stoga je vrlo važno piti dovoljno tekućine kako bi se ublažili simptomi dehidracije i tijelo oporavilo od gubitka tekućine.

Teški simptomi koji prate enterokolitis su pojava krvi i sluzi u stolici, odnosno proljevu, gubitak apetita koji će uzrokovati gubitak tjelesne težine, a kao teži simptom javlja se i groznica sa povećanom tjelesnom temperaturom. Kod težih oblika dehidracije bit će potrebna infuzija kako bi se nadoknadila tekućia i elektroliti u tijelu.

Enterokolitis liječenje

Liječenje kod pojave enterokolitis bolesti ovisi o uzroku, virusna se oboljenja neće liječiti antibioticima već će se lijekovima ublažavti simptomi bolesti uzrokovane virusom. Moguće je primjenjivati medicinski ugljen koji veže nečištoće u crijevima i izlazi iz tijela neprobavljen. Ujedno se mogu koristiti probiotici koji će pomoći oporavku crijeva i probavog trakta.

Kod enterokolitis bolesti uzrokovane bakterijama upotrijebit će se antibiotici koji će se propisati u dozama i trajanju ovisno o teži bolesti. Ponekad će biti potrebno i duže liječenje kako se bakterijska upala ne bi ponovila. Uz pomoć mliječnih kiselih bakterija koje su dobre bakterije postići će se oporavak crijeva ne samo od bakterijske upale već i od djelovanja antibiotika.

Liječenje kod nekrotizirajućeg enterokolitisa je kompliciranije zbog težine bolesti, pa je u nekim slučajevima moguće i kirurško liječenje operacijom kako bi se otklonilo nekrotično tkivo, nakon antibiotskog liječenja. Perforacije crijeva su uzrok zbog čega je kod ovog oblika bolesti potrebno kirurško liječenje, kako bi se izbjeglo puknuće crijeva, te razlijevanje sadržaja u abdomen i pojavu sepse koja može biti pogubna za život.


Tagovi: