Epispadija – uzrok, simptomi, liječenje
Epispadija - uzrok
Epispadija je urođena anomalija koja se javlja u području urogenitalnog trakta, a to je rijedak defekt koji utječe na položaj mokraćne cijevi kod muškaraca i žena. Kod muškaraca, epispadija uzrokuje otvaranje mokraćne cijevi na gornjoj strani penisa umjesto na vrhu. Kod žena, otvaranje mokraćne cijevi može biti na gornjoj strani klitorisa umjesto na njegovom vrhu. Točan uzrok epispadije nije u potpunosti jasan, no smatra se kako su genetski i okolišni faktori ključni za razvoj ove anomalije. Međutim, konkretni geni koji su odgovorni za ovu anomaliju još nisu identificirani. Također se vjeruje kako su okolišni čimbenici tijekom razvoja fetusa važni za pojavu epispadije. To uključuje izloženost određenim kemikalijama ili lijekovima tijekom trudnoće. Neki od tih čimbenika mogu uključivati pušenje, upotrebu određenih lijekova ili izlaganje pesticidima. Može dijagnosticirati već pri rođenju. Liječenje uključuje kirurške zahvate kako bi se ispravila anatomija i omogućio normalan protok urina. Dodatni kirurški zahvati mogu biti potrebni kako dijete raste.
Epispadija - simptomi
Epispadija se može prepoznati po određenim simtpomima, a oni se mogu razlikovati ovisno o spolu osobe i ozbiljnosti anomalije. Kod muškaraca može doći do otvaranja mokraćne cijevi na gornjoj strani penisa umjesto na vrhu, podijeljeni ili otvoreni vrh penisa, kratkoročno ili neuredno mokrenje, mogućnost inkontinencija odnosno nemogućnost kontroliranja mokrenja ili nesposobnost postizanja ili održavanja erekcije. Kod žena se pojavljuje otvaranje mokraćne cijevi na gornjoj strani klitorisa umjesto na vrhu, podijeljena ili otvorena klitorisna kapica, nepravilan oblik klitorisa i moguća inkontinencija i problemi s održavanjem higijene genitalnog područja. Osim ovih specifičnih simptoma, osobe s epispadijom također mogu imati druge povezane probleme, poput abnormalnosti urogenitalnog sustava, poput izobličenja mjehura, uretre ili zdjeličnih kostiju. Ti dodatni problemi mogu uzrokovati kod osoba komplikacije poput infekcija mokraćnog sustava, inkontinencije ili poteškoća s reproduktivnom funkcijom. Veoma je spomenuti kako ovi simptomi i ozbiljnost epispadija mogu varirati od jedne osobe do druge osobe, te je bitno se obratiti liječniku ukoliko imate simtpome.
Epispadija - liječenje
Epispadija se liječi uz kirurški zahvat, a plan liječenja ovisi o ozbiljnosti epispadije, dobi pacijenta i prisutnosti eventualnih drugih povezanih problema. Glavni cilj kirurškog zahvata je uspostavljanje normalnog položaja mokraćne cijevi. Za muškarce, to može uključivati rekonstrukciju uretre, ispravljanje defekta u penisu i oblikovanje normalne glave penisa. Kod žena, kirurška korekcija može uključivati rekonstrukciju mokraćne cijevi i klitorisa. Ako postoji izobličenje mjehura, može biti potrebna kirurška korekcija kako bi se obnovila normalna funkcionalnost mjehura. Nakon kirurške korekcije, osobe kojima je dijagnosticirana epispadija mogu imati poteškoće s kontrolom mokrenja. U takvim slučajevima, moguće je provesti dodatne postupke za poboljšanje funkcionalnosti mokraćnog sustava i smanjenje inkontinencije, a to može uključivati implantaciju uretralnih slingova ili drugih metoda. Nakon operacije, pacijenti se redovno prati kako bi se osiguralo da su postignuti željeni rezultati, da se održavaju postignuti rezultati i da nema komplikacija. Ovisno o potrebama, može biti potrebna fizikalna terapija ili drugi oblici rehabilitacije kako bi se poboljšala funkcionalnost mokraćnog sustava.
Tagovi: