Ešerihija koli kako se prenosi
Ešerihija koli zvijezda među bakterijama
Kad je netko poznat i sveprisutan naziva ga se zvijezdom iz istih razloga je i ešerihija koli zvijezda među bakterijama, normalni, bezopasni i koristan stanovnik organizma koji živi u debelom crijevu i pomaže probavljanje hrane. Ali, neki sojevi ove bakterije ispuštaju toksine koji izazivaju proljeve i infekcije urinarnog trakta koje se odoljevaju svakom liječenju pa se ta tvrdokorna bakterija uporno vraća, a zbog svega navedenog je postala najpoznatija, a možda i najraširenija bakterija na svijetu.
Ešerihija koli je otkrivena 1885 godine, otkrio ju je njemački bateriolog Theodor Escerich i po njemu je i dobila naziv. Ova tvrdokorna bakterija izaziva uz urinarne i crijevne infekcije, meningitis, upalu pluća i može dovesti do sepse. Glavni izvor zaraze su onečišćena voda i nedovoljno termički obrađena hrana ili onečišćena hrana koja se konzumira u sirovom stanju, no zaraza se prenosi i sa zaražene osobe na druge osobe ako se ne pazi na osobnu higijenu i pranje ruku.
Ešerihija koli se dijagnosticira mikrobiološkim pretragama
Ukoliko je netko od vaši bliskih osoba imao proljev, a onda se i vi razbolite otkrijte uzročnika. Nakon diferencijalne krvne slike potrebno je napraviti i pretragu urina i stolice, jer ešerihija koli se utvrđe mikrobiloškim pretragama krvi, urina i stolice. Prema dobivenim nalazima urinokulture se dobiva terapija antibioticima, a kod proljeva se provodi dijeta, obično trodnevna i pije se puno tekućine radi gubitka elektrolita i opasnosti od dehidracije, a od prirodnih lijekova preparati od brusnice.
Ešerihija koli se ponekada širi u vidu epidemije, zaraza obično krene iz mesne industrije, tada se svi moraju pridržavati epidemioloških mjera. Kod ovakvih epidemija su naročito ugrožene osobe slabog imuniteta i male bebe. Oporavak traje šest do osam dana, ako voda iz vodovoda nije dovoljno klorirana i ona može širiti zarazu, tada treba piti flaširanu vodu i čaj od brusnice. Najčešći izvori zaraze su mljeveno meso, kontaminirano svježe voće i povrće, nepasterizirano mlijeko, hrana u restoranima, zagađena voda i kontakt sa zaraženim osobama.
Ešerihija koli se uništava visokom temperaturama
Ova bakterija se ne može otkriti ni po mirisu ni po izgledu hrane, ali uz temeljito pranje svježih namirnica, no u dobro termički obrađenoj hrani te štapićaste bakterije ne mogu preživjeti. Naime, ešerihija koli se uništava visokim temperaturama, pa ukoliko dobijete proljev praćen bolnim grčevima u trbuhu i mučninom i povraćanjem imajte to na umu. Ako nemate flaširanu vodu i nema vam je tko donijeti, vodu iz vodovoda obavezno prokuhajte i to tako da vrije barem 10 minuta.
Ešerihija koli može imati i druge simptome, opću malaksaost, povišenu temperatiru, drhtavicu. Najvažnija preventiva pritiv ešerihije koli je higijena, čaj od brusnice, ulje origana i origano čaj, uvin ili urološki čaj, čaj od đumbira, pomaže i žvakanje korjena đumbira. U prehrani treba izbjegavati namirnice bogate C vitaminom, citruse, ali namirnice bogate vlaknima i vitaminom pomažu u borbi protiv ešerihije koli. Ženska djeca su u pedijatrijskopj populaciji podložniji infekcijama urokovanim ešerihijom koli, a svi kojima se infekcija vraća trebaju izbjegavati bazene i javna kupališta.
Tagovi: