Etnički ili etnićki?

Etnički ili etnićki?

Ovo pitanje često muči mnoge govornike hrvatskog jezika. No, da bismo razumjeli koje se pisanje smatra ispravnim, potrebno je razmotriti nekoliko faktora.Prvo, treba naglasiti da se radi o pridjevu koji označava nešto što se odnosi na narod ili pripada nekom narodu. Ovaj pridjev dolazi od grčke riječi ethnikôs, što znači narodan.

Kada pogledamo samu riječ, primjećujemo da se sastoji od dva dijela - etnički. Prvi dio, "etni", označava narod, dok drugi dio, "čki", služi za oblikovanje pridjeva.Sada dolazimo do ključnog pitanja - treba li pisati "etnički" ili "etnićki"? Odgovor je jednostavan - ispravno je pisati "etnički".

Razlog tome je da se naglasak u ovoj riječi nalazi na prvom slogu, što znači da se pravilno izgovara kao kratkouzlazni naglasak.Iako je naglasak ključan faktor u ovoj raspravi, ne smijemo zanemariti ni pravopisna pravila. Prema hrvatskom pravopisu, slovo "ć" koristi se za označavanje mekog "č" zvuka, dok se slovo "č" koristi za označavanje tvrdog "č" zvuka.

Budući da u riječi "etnički" imamo tvrdi "č" zvuk, pravilno je koristiti slovo "č".Ukratko, ispravno je pisati "etnički". Ova riječ označava nešto što se odnosi na narod ili pripada nekom narodu, a dolazi od grčke riječi ethnikôs. Osim naglaska, važno je poštivati pravopisna pravila i koristiti slovo "č" za označavanje tvrdog "č" zvuka.