Fekalna inkontinencija – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Fekalna inkontinencija i što ju uzrokuje
Fekalna inkontinencija ili nemogućnost kod zadržavanja stolice je gubitak kontrole nad crijevima tokom kojeg stolica nekontrolirano izlazi van. Fekalna inkontinencija je češća kod osoba ženskog roda te u starijoj životnoj dobi.
Tri su glavna mehanizma koji kontroliraju funkciju crijeva:
- Kapacitet debelog crijeva
- Osjeti u završnom dijelu debelog crijeva koji prenose živci
- Mišićni tlak koji okružuje otvor debelog crijeva
Uzrok zbog kojeg dolazi do Fekalne inkontinencije je najčešće oštećenje mišića do kojeg dolazi kod žena zbog porođaja djeteta. Veće šanse za ovakvo stanje imaju žene koje su imale dugotrajne i teške porode tokom kojeg su korištena pomagala koja su doprinijela oštećenjima mišića. Kod mladih žena se takvo stanje ne manifestira ali se zato manifestira s godinama, u starijoj dobi. Moguće je i napraviti oštećenje tokom operacija koje se događaju u tom području, a može se uzrokovati i upalnim bolestima kao što su Ulcerozni kolitis i Chronova bolest ili gnojnim nakupinama u tom području poput apscesa.
Simptomi koje uzrokuje Fekalna inkontinencija
Fekalna inkontinencija je kao što smo ranije napisali nekontrolirano izlaženje stolice koje se može desiti u bilo kojem trenutku. Fekalna inkontinencija se može manifestirati u dva oblika, a to su:
- Blaži oblik
- Teži oblik
Blagi oblik
Blagi oblik pogađa nešto više populacije od težeg. U postocima se smatra da je to oko 7 posto cjelokupne populacije. Ovakav oblik se manifestira tako da osoba nema kontrolu kod ispuštanja vjetrova te se to može primijetiti i na donjem rublju koje bude zmazano bez da osoba to i primijeti. Blaži oblik inkontinencije pogađa oba spola podjednako.
Teži oblik
Teži oblik pogađa dosta manje populacije, što je oko 1 posto od sveukupne populacije. Ovakav oblik pogađa češće žene nego muškarce, gotovo dvostruko češće. Većina žena koje obole od inkontinencije su imale porođaj prirodnim putem te je to oblik u kojem je nemoguće kontrolirati zadržavanje stolice, u potpunosti.
Kod inkontinencije može vrlo često doći do depresije, nesanice i jakog umora.
Kako se liječi Fekalna inkontinencija
Fekalna inkontinencija se dijagnosticira na neke od sljedećih načina:
- anorektalnom ultrasonografijom
- Proktografijom
- Proktosigmoidografijom
- Analnom manometrijom
- Analnom elektromiografijom
Fekalna inkontinencija se liječi prvobitno prehranom. Tvrda stolica je lakša za kontroliranje od mekane stolice ili tekućine. Dijeta kod ovog stanja se odvija tako da se unosi hrana ili preparati koji vežu vodu te na taj način utječu na stolicu tako da je učvrste.
Postoje razni lijekovi kojima se podiže tonus analnog sfinktera i kojima se smanjuje motilitet stolice.
Električna stimulacija se koristi na korijenima sakralnih živaca te se ona koristi na dnevnoj bazi. Radi se tako da se stimulira analni otvor korištenjem analnih elektroda. Ovo liječenje može se raditi doma ali samo uz prethodnu edukaciju.
Kod inkontinencije se koriste također terapije koje uključuju vježbe biološke povratne snage te perinealne vježbe. Ove vježbe pomažu kod oporavka i jačanja mišića koji su vrlo važni za kontroliranje stolice.
Ako niti jedna metoda od gore navedenih ne donese pozitivne rezultate ona se mora obavljati kirurški zahvat.
Tagovi: