Što je fibroza
Što je fibroza?
Pojam fibroze opisuje stvaranje fibroznog vezivnog tkiva koji nastaje kao odgovor na ozljedu. Pojam se također može povezati sa povećanim stvaranjem vezivnog tkiva kao uobičajenog procesa kod liječenja ili pak povišenim stvaranjem vezivnog tkiva kod patoloških procesa. Kada se fibroza pojavljuje kao posljedica ozljede obično se očituje u stvaranju ozljeda odnosno neke vrste ožiljaka na tkivu. Ona zapravo predstavlja prirodnu reakciju organizma na ozljede koja u nekim slučajevima može dovesti do neželjenih posljedica. Postoje različite vrste fibroze kao što je patološka, reaktivna i benigna. U nastavku članka opisat ćemo najčešće pojave fibroze, a to su plućna, jetrena i srčana. Ove fibrozne pojave učestale su kod određenih bolesti te imaju određene posljedice na rad organa. Plućna se odnosi na brojna stanja koja uzrokuju štetu na plućima i utječu na kapacitet pluća. Simptomi ovakvi bolesti su bolovi u prsima, kašalj, otežano disanje i sl. Iako se kod plućne fibroze može raditi sekundarnoj posljedici raznih drugih bolesti, kada se pravi urok ne zna, naziva se o idiopatska plućna fibroza.
Plućna i jetrena fibroza
Plućna fibroza može se podijeliti u tri osnovna tipa i to su zamjenska fibroza koja nastaje kao posljedica ozljede pluća ili se pak pojavljuje zbog infekcija kaoštosu tuberkuloza ili upala pluća. Drugi tip je fokalna koja se pojavljuje kao posljedica iritacije od supstanci koje se udišu (primjerice izloženost azbestu). Treći tip je idiopatska koja se javlja u slučajevima upale koja je nastala nekim vanjskim uzrokom poput prašine ili životinjskih dlaka. U većini slučajeva plućne fibroze potrebno je više godina da se razviju posljedice. Glavni uzročnici su izloženost supstancama koje štete plućima, pušenje, bolesti gastralnog trakta te infekcije poput tuberkuloze. Iako postoji terapija lijekovima moguće je da dođe do zakazivanja pluća. Što se pak tiče jetrene fibroze, ista je obično posljedica alkoholizma, zadebljanja jetre te hepatitisa B i C. Uloga jetre je vrlo značajna u detoksifikaciji organizma te svaki put kad se jetra ozljedi, dolazi do stvaranja fibroznog tkiva. Što je više toga tkiva, to funkcija jetre više opada.
Jetrena i srčana fibroza
Što se tiče jetrene fibroze, potrebno je istaći da ako se otkrije i dijagnosticira tijekom ranih stadija bolesti, može se spriječiti daljnje oštećenje jetre. Samo liječenje jetrene fibroze koja može dovesti do ciroze ovisi o stadiju bolesti i temeljnom uzroku, ali opći cilj je usporiti napredovanje bolesti i ublažiti simptome. Kada je u pitanju srčana fibroza do iste dolazi kada određeni dijelovi srca pretrpe nekakvu štetu. Srčana fibroza zahvaća srčana vlakna i zaliske koji su postali ukočeni ili popustljivi što može uzrokovati srčani zastoj. Fibrociti obično luče kolagen i stoga su neophodni za strukturnu potporu srca. Međutim, kada su te stanice prekomjerno aktivirane, može doći do fibroze i zadebljanja trikuspidalne i plućne valvule. Ovaj gubitak fleksibilnosti u zaliscima može na kraju uzrokovati disfunkciju i zatajenje srca. Pokazalo se da je crnom vino zbog sastojka koji nosi naziv resveratrol uspješno sredstvo koje usporava napredovanje srčane fibroze, a druge mogućnosti liječenja poput inhibicije mRNA trenutno se proučavaju u znanstvenoj zajednici.
Tagovi: