Flebotromboza – uzrok, simptomi, liječenje

Flebotromboza - uzrok, simptomi, liječenje

Flebotromboza - uzrok

Flebotromboza je duboka venska tromboza koja nastaje u dubokim venama donjih udova. Za razliku od tromboflebitisa, ovdje nema upale. Mehanizam nastanka tromba je drugačiji. Kod flebotromboze, krvni ugrušci u veni nastaju kao posljedica bolesti, traume, udara tkiva ili drugih procesa. Jednom kada se formiraju, ugrušci se lijepe za stijenku vene. Budući da je normalna cirkulacija krvi poremećena, nastaje tromb, što dovodi do flebotromboze. Dakle, ovo stanje nastaje kada se tromb formira unutar vena bez upalnih razloga. Prema stupnju razvoja razlikujemo akutnu flebotrombozu i subakutni oblik bolesti. U akutnom obliku bolesti, njegov razvoj ne prelazi dva tjedna, dok razvoj u subakutnom obliku ove bolesti traje od dva mjeseca do nekoliko godina. Flebotromboza u većini slučajeva pogađa žene, osobe s prekomjernom tjelesnom težinom nakon 40. godine života, osobe s metaboličkim poremećajima, osobe koje vode sjedilački način života, pušači, a može biti i posljedica teških operacija. Kod flebotromboze, ugrušak može uzrokovati ozbiljno stanje plućnu emboliju.

Flebotromboza - simptomi

U početnoj fazi bolesti nema simptoma. Edem se javlja nakon trećeg ili četvrtog dana. Kako proces napreduje, pacijent ima osjećaj težine u nogama, povećanje obujma stopala, hladnoću u nogama, a temperatura može varirati. Kada je u pitanju flebotromboza, rijetko kada otiču obje noge. Obično bol počinje u potkoljenici gdje pacijent ima osjećaj otekline i grčenja. Zahvaćena noga, koja je znatno jače natečena od druge, daje osjećaj težine u nozi, što otežava hodanje. Bol se pojačava tijekom hodanja, kašljanja i kada je noga u visećem položaju. Flebotromboza je ozbiljan poremećaj jer se krvni ugrušci nastali u venama mogu osloboditi i putovati kroz krvotok. To se događa kada se krvni ugrušak odvoji od svog izvora i zatim uđe u pluća kroz krvožilni sustav. Nakon što začepi krvnu žilu na tom području, javljaju se sljedeći simptomi: vrtoglavica, nesvjestica, iznenadno otežano disanje, ubrzan puls i vrlo rijetko krvavi ispljuvak tijekom kašlja. Plućna embolija može dovesti do zatajenja ili zastoja srca.

Flebotromboza - liječenje

Ako imate bilo koji od simptoma ovih stanja, potražite liječničku pomoć. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, procjene položaja i proširenosti tromba, duplex doppler sonografije, kako bi se potvrdila dijagnoza i procijenila proširenost bolesti. Ako se flebotromboza rano dijagnosticira, može se uspješno liječiti. Glavni cilj liječenja je spriječiti rast ugruška i spriječiti daljnje komplikacije. Da bi se to postiglo, u početnim fazama koriste se antikoagulansi i oralni antikoagulansi. Ovisno o uzroku tromba i zdravstvenom stanju bolesnika, farmakološko liječenje traje od tri do šest mjeseci, a ponekad može biti i duže. U određenim slučajevima, nakon operacije ili kada bolesnik mora dugo ostati u krevetu, preporučuju se oralni antikoagulansi. Ako spadate u rizičnu skupinu, potrebno je poduzeti preventivne mjere koje uključuju pijenje više vode, bavljenje tjelesnim vježbama, ograničenje konzumacije alkoholnih pića i prestanak pušenja. Flebotromboza je stanje koje zahtijeva redoviti i povremeni liječnički nadzor. Ako ste već imali krvne ugruške, preporučaju se redovite kontrole kod liječnika specijalista.


Tagovi: