Želite li primati naše obavijesti?

Gdje ima najviše serotonina

Gdje ima najviše serotonina

Serotonin je dobio počasno mjesto kao hormon sreće

Zdravo ljudsko tijelo tijelo proizvodi samo sve suptance koje su mu potrebne za ispravno i zdravo funkcioniranje, naravno ako imamo dobru genetiku, zdrave životne navike, zdravo i raznovrsno se hranimo, pijemo dovoljno vode, dovoljno se krećemo, ne pušimo i ne pijemo prekomjerne količine alkohola. Među tim supstancama serotonin je dobio počasno mjesto kao hormon sreće, iako ga nazivaju neurotransmiterom, kemijskim spojem, kemikalijom koja potiče osjećaj ugode i zadovoljstva, a prisutna je u svim ljudskim stanicama.

Serotonin stvara samo tijelo, najviše u probavnom sustavu, živčanim završecima, trombocitima, centralnom živčanom sustavu, a sintetizira se iz triptofana u mozgu. Baš zato što se najviše stvara u probavnom sustavu ovaj monoamin se sve više povezuje s prehranom, a Hipokratova teza da hrana treba biti lijek se u modernom razvijenom svijetu pretvorila u pravi trend, čak pokret zdrave prehrane. Serotonina ima najviše u mesu, jajima, mliječnim proizvodima, orašastim plodovima, sjemenkama, plavoj ribi, školjkama, mahunarkama, žitaricama, lisnatom povrću i voću.

Serotonin se povezuje sa žudnjom za određenom hranom

Manjak serotonina utječe na psihičko i fizičko zdravlje, na promjene raspoloženja, može izazvati emocionalnu i psihičku nestabilnost, neraspoloženje, potištenost, neobjašnjivu tugu, pa čak i depresiju. Serotonin se povezuje sa žudnjom za određenom hranom, pa se često kaže da je žudnja za slatkim, žudnja za serotoninom, a mnogi ljudi ne podnose gladovanje ili rigorozne dijete iz istih razloga. Lijekovi za depresiju, bipolarni poremećaj, bulimiju, panične napadaje i slične bolesti djeluju tako da reguliraju razinu sretonina u tijelu.

Serotonin pomaže nositi se sa stresom, smanjuje osjećaj straha, olakšava disanje, poboljšava koncentraciju i pamćenje, regulira tjelesnu temperaturu i utječe na cjelokupno ljudsko zdravlje. Zato samo jedna kockica čokolade nekome može popraviti dan i podići energiju. Serotoninski sindrom se manifestira drhtanjem, znojenjem, mučninom, povraćanjem, umorom, glavoboljom, mišićnim grčevima, ubrzanim otkucajima srca, povišenom temperaturom, povišenim krvnim tlakom i češće se javlja kod viška serotonina, nego kod manjka. Mediteranska prehrana se smatra najzdravijom prehranom na svijetu u svim pogledima, pa i po pitanju serotonina.

Nekoliko namirnica od kojih će vam porasti serotonin

Da bi hrana bila lijek mora biti raznovrsna, prirodno uzgojena i obroci ne bi smjeli biti preobilni. Nepravedno je nabrojiti samo nekoliko namirnica od kojih će vam porasti serotonin, ali za nabrojati sve, treba napisati knjigu. Protiv tjeskobe i zabrinutosti jedite žitarice, sve škrobne namirnice (krumpir, mahunarke, tjesteninu) i med. Protiv nervoze pijte zeleni čaj umjesto kave. Protiv depresije jedite crni kruh, integralna riža, grah, tjestenina, svježe i sušeno voće, lisnato povrće, sjemenke, kamenice, češnjak i ljute feferone.

Ako ste u depresiji izbjegavajte alkohol. Serotonin za bolje pamćenje potražite u mesu, pšeničnim klicama, grašku, grahu, orasima, kikirikiju, bademima, žitaricama, mlijeku, jajima, jetrima, morskim plodovima, agrumima, cjelovitim žitaricama, a izbjegavajte alkohol i masnu hranu. Za energiju jedite bjelančevine, sve vrste mesa, ribe, jaja, mliječni proizvodi, soja i proizvodi od soje, prokulice. Jedite zdrave masnoće kojih ima u ribi, sjemenkama i avokadu. Ako želite da vam mozak dobro radi, jedite više morskih plodova zbog omega3 masnih kiselina


Tagovi: