Gdje kupiti živin toplomjer

Gdje kupiti živin toplomjer

Postoje dvije vrste ljudi, jedni prate nove izume i odmah kupuju sve novotarije, drugi vole tradicionalne proizvode jer ih smatraju pouzdanijima i nikako ili se vrlo teško privikavaju na nove inačice. Tako se dogodilo mnogim proizvodima, eto i digitalni toplomjeri su istisnuli klasični živin toplomjer kojeg je skoro nemoguće nabaviti u Hrvatskoj. Nema ga više u slobodnoj prodaji jer se unatoč njegove preciznosti smatra krhkim i lomljivim u rukovonju i zbog toga opasnim za okoliš.

Naime, kada se živin toplomjer razbije, a otrovna živa se u kuglicama raspe po prostoru, što može biti opasno. Pa ipak oni koji vjeruju klasičnom toplomjeru uporno traže gdje kupiti taj mali pouzdani stakleni pomagač. Neki ga naručuju iz BiH preko prijatelja, neki iz Srbije, neki pretražuju oglase i web stranice koje ga još uvijek prodaju. A oni koji imaju i starinski i onaj digitalni toplomjer koriste oba samo da dokažu da digitalni toplomjeri imaju veća odstupanja i da su oni starinski, živini toplomjeri precizniji.

Imaju isto stakleno kućište, sličnu kapilarnu cijev za punjenje, ali se punjenje i temperaturne skale razlikuju. Dakle, alkoholni i živin toplomjer su slični ali i različiti, na živinom su na temperaturnoj skali pokazne temperature od 35 - 42°C, na alkoholnom toplomjeru skala prikazuje od 35 - 45°C i umjesto žive, kapilarna cijev je napunjena plavo ili crveno obojenim alkoholom za očitanja, a koriste se etanol, kerozin, toulen ili bilo koji drugi alkohol pogodan za punjenje.

Živin toplomjer je toksičan ako se razbije, alkoholni je u tom smislu manje opasan, jer i ako se razbije, alkohol brzo ispari. Za razliku od digitalnih toplomjera ovi klasični toplomjeri mogu mjeriti pod pazuhom, u ustima, u uhu, rektalno i sva ta mjerenja mogu pokazivati različite temperature, iako ima i digitalnih toplomjera istog oblika i dizajna koji se na iste načine mogu koristiti, ali noviji modeli su malo robusniji i očitavaju temperaturu na čelu bolesnika, što je higijenski i zdravstveno prihvatljivije.

Zbog tvrdnje da su klasični toplomjeri sa živom precizniji, još uvijek se najviše koriste u pedijatriji. No, kako postupiti ako razbijete živin toplomjer, prvo morate djecu i kućne ljubimce udaljiti iz tog prostora, zatim skinite sav nakit sa sebe, jerse živa veže za srebro i zlato. Nađite osobu koja će na siguran način ukloniti živu, ugasite grijanje, otvorite širom prozore i vrata i temeljito prozračite sobu, neka se prozračuje najmanje 15 minuta, a vi izađite iz prostorije.

Ako razbijete živin toplomjer ne koristite usisivač, jer ćete samo još više raspršiti živu. Kapljice/kuglice žive možete skupljati vlažnim maramicama, skupljajte ih na papir, karton nikako ne koristite metalne predmete, radite sa higijenskim rukavicama i higijenskom maskom, i baterijsku svjetiljku da vam ne promakne neka kuglica. Sve skupljene kuglice žive saspite u plastičnu vrećicu koja se može čvrsto zatvoriti i zajedno s korištenim priborom bacite na mjesto za odlaganje opasnog otpada. Operite pod vodom u kojoj ste otopili sodu bikarbonu. Tepihe i odjeću koji su bili u dodiru sa živom bacite u smeće.


Tagovi: