Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje
Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje u Hrvatskoj?
Neovisno o tome da li ste početnik ili već iskusan planinar, postavlja se pitanje gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje u Hrvatskoj? U Hrvatskoj planinarske staze protežu se uzduž zemlje, što znači da je planinarenje aktivnost koja nije rezervirana samo za određeni dio zemlje. Hrvatska broji preko 400 raznih planinarskih staza koje su prilagođene početnicima i onima iskusnijima. Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje u Hrvatskoj?
Trenutno pet najboljih mjesta za planinarenje u Hrvatskoj nalaze se na Učkoj, Nacionalnom parku Risnjak, Sjeverni Velebit te Paklenica, Biokovo. Hrvatske planine ne premašuju visinu od 2000 metara, no donose raznolikost u pejzažu i veoma su zanimljive. Nažalost, mnogi navedenu informaciju shvaćaju olako, i upute se na penjanje bez potrebnog znanja ili iskustva. Iako Hrvatske planine nisu visoke, neke od njih su tehnički veoma zahtjevne i traže iskustvo penjača. Većina planinarskih vrhova u panonskom dijelu Hrvatske prekriveno je šumom, dok je većina vrhova na dinarskom dijelu golo i pružaju mogućnosti vidikovca.
Planinari su do danas obilježili približno oko 6000 km planinarskih staza. Od kuda krenuti s planinarenjem ako ste početnik? Najbolje je krenuti od lokalne planine. Početnici u planinarenju najčešće započinju s usponom na Medvednicu ili na Samoborsko Gorje. Potrebno je navesti kako je planinarenje razvijena aktivnost u široj zagrebačkoj regiji, Žumberačkom gorju i planinama koje se nalaze u Hrvatskom zagorju -Kalnik, Ivanščica, Ravna gora, Strahinjčica, Kostelsko gorje.
U Slavoniji najbolja lokacija za planinarenje je Papuk, dok je Gorski kotar veoma prostrano planinsko područje koje se naziva prijelaznim područjem Alpa i Dinarida. Zapadni i sjeverni dio Gorskog kotara ima Risnjak, Tuhobić, Bitoraj i Viševicu. Uz more su se smjestile najveće planine - Učka, Ćićarija u Istri, Obruč te Snježnik u Hrvatskom primorju, Velebit i planine Dalmacije - Mosor, Omiška Dinara, Kozjak, Biokovo. Nešto dalje od mora nalaze se Svilaja, Kamešnica, Promina i Dinara. Najistaknutija planina Hrvatske je svakako Velebit koji se proteže na 140 km. Postoje i otočne planine koje nisu visoke, no pružaju predivne vidike i one se nalaze na Braču, Cresu, Lošinju, Hvaru, Visu, Krku, Pagu, Rabu, Kornatima i drugim jadranskim otocima.
Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje ako ste početnik?
Maštate o tome da krenete planinariti a ne znate od kuda početi? Niste jedini, svaki iskusan planinar je isto krenuo od te početne točke. Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje ako ste početnik? Prije nego se odvažite na samostalni odlazak na Medvednicu, Samoborsko ili Žumberačko gorje, potrebno je dobro razmisliti. Naime, ako nikada do sada niste planinarili onda ne znate što vam je sve potrebno i ne znate se najbolje orijentirati. I dok navedeno možda zvuči banalno, mnogi početnici su na kraju dana zvali u pomoć, slomili gležanj, ostali bez baterije na mobitelu, našli se bez hrane i vode.
Ako do sada niste planinarili a voljeli bi početi, tada bi bilo dobro da razmislite o planinarenju u sklopu određenog planinarskog društva. Većina mjesta ima više planinarskih društava koji planinare tijekom cijele godine i rado primaju nove članove. No, ako do samog temelja želite naučiti planinariti i kako se snalaziti u prirodi, tada je najbolje da upišete opću planinarsku školu koja se može pohađati za proljetno ili jesensko vrijeme.
Opća planinarska škola preporučuje se svakom početniku kako bi kroz predavanja i izlete dobio temelje koje će olakšati snalaženje van društva. Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje možete upitati i prijatelja ili poznanika koji se bavi planinarenjem. Osobe koje su iskusne u planinarenju rado će povesti početnika s sobom i pokazati mu što je sve potrebno znati za boravak u prirodi. Sada kada ste se osigurali, možete odabrati mjesto planinarenja. Za početak uvijek se biraju lagane i popularne staze koje su na manjim nadmorskim visinama.
Gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje ako ste iskusan planinar?
Iskusi planinari se rijetko kada pitaju gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje, jer njima je svatko mjesto odlično. U Hrvatskoj, iskusni planinari najviše uživaju u Nacionalnom Parku Paklenica i Anića kuku, Učki, Risnjaku, Sjevernom Velebitu i Biokovu. Da li u Hrvatskoj postoje mjesta koja mogu testirati izdržljivost i znanje iskusnih planinara? Iako Hrvatska nema velikih vrhova, ima poneke zahtjevne dionice i staze. Iskusni planinari željni ovog iskustva mogu probati sljedeće opcije:
Croatian Long Distance Trail - Nacionalna i krajobrazna staza za hodanje koja je ukupno dugačka 2109 km i svodi se na planinarske staze, šume, makadame. Staza započinje na najistočnijoj točki Hrvatske, u Iloku i nastavlja se prema najsjevernijoj točki Svetom Martinu na Muri i dolazi do najzapadnije točke Savudriji i zatim završava na najjužnijoj točki Hrvatske, Prevlaci. Via Dinarica - Najviše te najzanimljivije hrvatske planine nalaze se na Dinarskom gorju. Ovaj put namijenjen je svim avanturistima koji žele istražiti ljepotu Dinarskog gorja.
Via Dinarica sastoji se od tri smjera/koridora/sporedne trase. Plava linija pratiti će primorski niz dinarskih planina, bijela linija obuhvaćat će visoke Dinaride, a zelena linija će obuhvaćati unutrašnje Dinaride. Ukupno prelati preko 6 nacionalnih parkova, 4 parka prirode, 2 stroga prirodna rezervata. Via Adriatica - Ova staza je zasigurno odgovor na pitanje gdje pronaći najbolje mjesto za planinarenje. Staza je dugačka oko 1100 km i sastoji se od 13 dionica od koje svaka nudi spektakularne doživljaje. Osim hodanja po planinarskim stazama također prelazite preko 12 rijeka i 2 jezera.
Tagovi: