Gdje se nalaze plitvička jezera

Gdje se nalaze plitvička jezera

Upoznajte Plitvička jezera

Nacionalni park Plitvička jezera osnovan je 1949. godine i slovi kao najstariji nacionalni park u Jugoistočnoj europi, kao i najveći nacionalni park u Hrvatskoj. Plitvice se sastoje od 16 kaskadnih jezera koja su se smjestila na rijeci Korani između Male Kapele te Plješevice u Lici. Manji dio nacionalnog parka nalazi se u Slunju, dok se ostali dijelovi nalaze u Otočcu, Ogulinu i Korenici. Plitvička jezera su veoma specifična geološka te hidrogeološka krška pojava u Hrvatskoj i ostatku svijeta. Kompleks samih jezera smjestio se na šumovitom i planinskom kraju. 16 većih te manjih jezera specifična su po svojoj kristalno smaragdno modrozelenoj boji.

Voda koja se nalazi na Plitvicama dolazi od brojnih rječica te potoka, a ona se međusobno spaja preko pjenušavih kaskada i slapova. Ono što je zanimljivo je odvajanje jezera koja su odvojena uz pomoć sedrenih barijera koje su nastajale tijekom zadnjih 10 tisuća godina. Plitvice su danas svjetski poznati nacionalni park, a sve zahvaljujući prostranim šumskim kompleksima, izuzetnoj prirodnoj ljepoti jezera te slapova, bogatstva flore te faune, planinskog zraka, kontrasta jesenskih boja, šumskih staza, drvenih mostića, vožnji brodom.

Plitvička jezera i legenda o nastanku

Stara legenda kaže "Da nije bilo Crne Kraljice ne bi nastala ni Crna ni Bijela rijeka, a da nema rijeka ne bi bilo ni Plitvičkih jezera". Kako su prema lokalnim legendama nastala Plitvička jezera? U pradavno doba nad sadašnjim krajem Plitvica vladala je ozbiljna suša. Stabla su se sušila i padala, stada životinja ugibala, zemlja je postala prašina, kamenje se zagrijavalo pod zrakama sunca. Ispaćeni narod toga kraja tražio je spas od suše u lokalnim te skrivenim dubinama hladnijih pećina gdje su molili bogove da im pošalju kišu. Jednoga dana, narodu se s nebeskim visina obrati glas koji ih upućuje na sljedeće:

"Okupite se svi rano ujutro na Vrelu života gdje ste se svi gasili svoju žeđ i svoji život napajali. Tamo iskažite ono što vam leži duboko na duši. Govorite dostojanstveno i riječima govorite iz srca s mjerom istine. Učinite li to biti ću s vama". Stariji mještani znali su kako je to glas Crne Kraljice koja se javila narodu onda kada bi on bio u nevolji. Sljedeće ujutro učinili su kako im je naređeno i Crna Kraljica obrati im se još jednom uz obećanje da će imati najljepšu zemlju. Nakon njenog nestanka na obzoru su se pojavila dva oblaka tamne i bijele boje. Kapi kiše krenule su prema zemlji i tako se rodio izvor Crne rijeke koja od tada neprestano puni današnja Plitvička jezera.

Plitvička jezera i povijest nacionalnog parka

Nakon završetka drugog svjetskog rata dolazi do trajnog priznanja jedinstvenosti prirodnog fenomena Plitvičkih jezera. Plitvička jezera proglašena su nacionalnim parkom 8. travnja 1949. godine i od tada se svakodnevno primjenjuju brojne rigorozne mjere kako bi se ovo područje zaštitilo. 1960ih godina gradi se prva modernija prometnica, grade se prvi hoteli i ugostiteljski objekti. Navedeno privlači sve veći broj turista. Između 1962. i 1968. godine područje Plitvica postaje filmski set za brojne tadašnje međunarodne filmske koprodukcije. 1970. godine izrađuju se prve detaljnije zemljišne knjige cijelog nacionalnog parka.

Plitvička jezera upisuju se u UNESCO registar već 1979. godine i dobivaju priznanje za "izuzetnu ljepotu i neometano stvaranje sedre preko kemijskih te bioloških procesa". 1980ih turizam na navedenom području cvate i Plitvice postaju jedan od najznačajnijih turističkih aduta Hrvatske u cijelome svijetu. Park je doživio uništenje mnogih objekata za vrijeme Domovinskog rata, stoga je stavljen na UNESCO-vu listu ugrožene svjetske baštine. 1998 godine Plitvice se povlače s navedene liste radi obnove. 2000. godine nacionalni park je dodatno proširen na 102 četvorna kilometara kako bi se isto tako zaštitili i podzemni pritoci. Dan danas se unutar nacionalnog parka provode brojni istraživački projekti i radi se na novim mjerama očuvanja.


Tagovi: