Gdje se vadi potvrda o prebivalištu
Što je sve potrebno kako bi se dobila potvrda o prebivalištu?
Prebivalište se opisuje kao mjesto te adresa u Hrvatskoj na kojemu su se osobe trajno nastanile. Svaki građanin dužan je prijaviti te odjaviti svoje mjesto prebivališta, odnosno prijaviti svaku promjenu koja se dogodi vezano za mjesto stanovanja. Prijavu za maloljetne osobe te za osobe koje su lišene poslovne sposobnosti čine roditelji ili određeni skrbnici. Kome se prijavljuje prebivalište? Ono će se prijaviti policijskoj upravi ili postaji koja je zadužena za upravno poslovanje, nadležnoj prema mjestu prijave željenog prebivališta. Prijava za prebivalište mora se podnijetu u roku od 15 dana nakon što ste se nastanili na novu lokaciju.
Ukoliko morate odjaviti i prijaviti novo prebivalište, tada će policijska uprava u kojoj se prijaviti napraviti oba postupka. Što je sve porebno kako bi se dobila potvrda o prebivalištu? Zahtjev koji se podnosi za prijavu/promjenu prebivališta traži: Dokaz o identitetu osobe. Popunjen obrazac za prijavu novog prebivališta. Potpisanu izjavu gdje se potvrđuje da se građanin nastanio na navedenu adresu. Navedeno vrijedi jedino ako je osoba vlasnik mjesta gdje živi. Potvrda o prebivalištu u suprotnom će se razlikovati.
Gdje se izdaje potvrda o prebivalištu?
Potvrda o prebivalištu vadi se u policijskoj upravi prema novome mjestu stanovanja, ili preko e-Građani. Poželjno je da prijave vršite u policijskoj upravi, osobito ako se prijavljujete na adresu gdje niste vlasnik nekretnine. Kako se vadi potvrda o prebivalištu ako niste vlasnik ili suvlasnik nekretnine gdje ćete živjeti? Tada vam je potrebno sljedeće: Suglasnost vašeg novog stanodavca ili vlasnika koja je ovjerena kod javnog bilježnika.
Ova suglasnost može se dati i osobno u prostorijama policijskih uprava ili preko elektroničkog oblike putem portala e-Građani ukoliko ste u posjedu sigurnosne vjerodajnice. Ukoliko u policijsku upravo dođete s ovjerenom izjavom, dolazak stanodavca ili vlasnika nekretnine nije potreban. Stanodavac koji daje stan na korištenje osobi na razdoblje koje je dulje od tri mjeseca dužna je u nadležnu policijsku upravu u roku od 15 dana dostaviti podatke o osobi koja trenutno koristi stan, kao i adresu stana.
Ako se osoba trajno iseljava iz RH, tada je ona dužna prije iseljenja trajno odjaviti svoje prebivalište u policijskoj upravi/postaji gdje je prijavljeno prebivalište. Ukoliko se osoba zaboravi odjaviti prije iseljenja, tada to mora učiniti u roku od 15 dana nakon što se uselila u drugu državu preko nadležne diplomatske misije, konzularnog ureda RH u toj državi.
Kome se izdaje potvrda o prebivalištu?
Navedena potvrda o prebivalištu izdaje se osobi koja želi promijeniti mjesto svojeg trenutnog prebivališta. Potvrda se može zatražiti i u prostorima policijske uprave prema novom mjestu stanovanja, ili preko portala e-Građani. Što će se dogoditi ako u potvrdi navedete lažnu adresu ili ako se ne prijavite? U slučaju da na potvrdu upišete lažnu adresu, tada možete biti kažnjeni s novčanom kaznom od 636,36 do 663,61 EUR. Ukoliko se ne prijavite na novo prebivalište, tada također snosite novčanu kaznu prema prekršaju.
U kojem roku se morate prijaviti na novo prebivalište? Potvrda o prebivalištu se treba zatražiti u roku od 15 dana nakon naseljenja na novo mjesto. Što ako nikada niste radili odjavu/prijavu na novo prebivalište? Dovoljno je da se zaputite u prvu policijsku upravu/postaju gdje će vam policijski djelatnici objasniti što trebate i oni će izvršiti svoji dio posla. Informacije o navedenoj temi također možete pronaći na službenoj web stranici e-Građani ili na službenim stranicama MUP-a.
Tagovi: