Gdje živi galeb u Hrvatskoj
Galeb i njegova prisutnost u Hrvatskoj
Galeb pripada u porodicu ptica koja dolazi od reda Charadriiformes. Ova porodica obuhvaća u užem obujmu oko 6 rodova kao i 55 vrsta, a sve pripadaju u rod Larus. Galebovi najčešće žive na morskim područjima, što znači da u Hrvatskoj oni žive u blizini obale i obalnih gradova. Ove morske ptice karakteristične su prema svojoj veličini (od 30 do 80 cm), uskim, šiljatim i snažnim krilima za letenje, vitkim kljunovima koji su blago savijeni. Često su bijelo sive boje, s crnom bojom na glavi, leđima i krilima.
Mužjak i ženka su istog izgleda, jedina je razlika veličina mužjaka naspram ženke. Gdje galebovi najčešće obitavaju? Ova ptica rasprostranjena je po cijelome svijetu, no najviše obitavaju u umjerenim i hladnijim klimatskim zonama. Galeb će najradije živjeti uz obalu mora ili većim gradovima koji su uz obalu. Poneke vrste ne žive kod mora, već u blizini bilo kakve veće vode. Srebrnasti galebovi smatraju se najprilagođenijom vrstom galeba jer se za vrijeme zime nastanjuju na raznim smetlištima i na većim rijekama.
Galeb i njegov način života
I dok galeb pripada u skupinu morskih ptica, njegova ishrana nije isključivo morska. Ove ptice su svežderi i uz živu ribu često vole pojesti i razne otpatke i strvine. Najčešće love ribu, mekušce i rakove. U pojedinim slučajevima ove ptice će veoma rado pljačkati gnijezda drugih vrsta ptica, i upravo zato ih mnoge ptice izbjegavaju. Svoju potrebu za ispijanjem vode zadovoljit će konzumacijom slane morske vode. Njihov organizam omogućuje im izlučivanje soli iz vode uz pomoć žlijezda koje su se smjestile u kljunu.
Galeb se često opisuje kao veoma vokalna ptica. Glasaju se najčešće kada su skupini jer su veoma društvene ptice. Gdje se galebi gnijezde? Gnijezde se na tlu, iako se mogu gnijezditi i na udaljenim liticama. Najčešće će se gnijezditi u kolonijama i u pravilu svaka ženka će izleći do 2 do 4 jaja koja će braniti. Na jajima će izmjenično sjediti ženka i mužjak i to narednih 3 do 5 tjedana dok se mladunčad ne izlegne. Mladunci napuštaju svoje gnijezdo tek nakon 3 do 9 tjedana.
Galeb i njegov suživot s ljudima
Navedena ptica tema je mnogih morskih priča i pjesmi, a sve zahvaljujući njezinoj povezanosti s čovjekom. Galeb je društvena ptica koja ima određeni suživot s ljudima. Ova ptica svakako je nezaobilazan pratitelj mnogih ribara i seljaka, a sve u nadi kako će biti nagrađena za svoje društvo. Prema zadnjim istraživanjima galebovi će češće pojesti ljudske ostatke hrane nego ići u samostalni lov, što nam daje do znanja da su prepoznali mogućnost života uz nas. Koliko galebova ima u Hrvatskoj?
Prema procjenama stručnjaka, populacija galeba u Hrvatskoj trenutno iznosi oko 40.000 jedinki koje su raspoređene po cijeloj državi. Navedeni broj može varirati, ovisno o odlasku i dolasku jedinki. Galeb je društvena životinja, no po prirodi su skitalice koje rado lete do okolnih zemalja, pa čak i do Baltika. Iako se često opisuju kao morske ptice, galebovi se savršeno snalaze i na kopnu i zraku, što ih čini veoma prilagodljivom vrstom. Nemojte se iznenaditi ako ovu pticu ponekad primijetite i na čudnom mjestu, ona je veoma znatiželjna i rado će istražiti svoje mogućnosti preživljavanja.
Tagovi: