Gestacijski dijabetes – simptomi, liječenje, uzrok

Gluconol - dvostruki udar protiv dijabetesa

Gluconol stabilizira razinu šećera i normalizira proizvodnju inzulina
  • Povećava proizvodnju inzulina
  • Štiti od visokog šećera
  • Prevencija hipoglikemije
  • Vraća funkciju jetre i gušterače
  • Normalizira ugljikohidratnu razmjenu
  • Stabilizira razinu šećera
  • Normalizira metabolizam
Gestacijski dijabetes - simptomi, liječenje, uzrok

Gluconol - dvostruki udar protiv dijabetesa

Gluconol stabilizira razinu šećera i normalizira proizvodnju inzulina
  • Povećava proizvodnju inzulina
  • Štiti od visokog šećera
  • Prevencija hipoglikemije
  • Vraća funkciju jetre i gušterače
  • Normalizira ugljikohidratnu razmjenu
  • Stabilizira razinu šećera
  • Normalizira metabolizam

Što je gestacijski dijabetes?

Gestacijski dijabetes možemo opisati kao oblik dijabetesa, ili šećerne bolesti koji se prvi puta zapravo ustanovi kod trudnica. Prema većini istraživanja on se događa kod 18% trudnoća, što znači da ugrubo svaka peta trudnica treba pojačani nadzor oko trudnoće. Ako se trudnica nikada nije susrela s dijabetesom to ne znači da se on neće pojaviti, zato se preporučuju određene pretrage.

Na početku svake trudnoće, ginekolozi obavljaju rutinske krvne pretrage, rade se pretrage glukoze u krvi koje su prvi indikator ako gestacijski dijabetes postoji. Testiranje je obavezno napraviti od 24. do 28. tjedna trudnoće kada se radi test opterećenjem glukozom, preporuka zdravstvenih organizacija je da liječnici rutinski rade test na navedenu bolest.

Navedeni dijabetes može dobiti bilo tko, nije bitno da li je osoba žena i trudna. Istraživanja navode kako su neke etničke skupine češće ugrožene nego ostale, primjerice veća učestalost navedene dijagnoze se pojavljuje kod Afroamerikanaca, Hispanoamerikanaca, Indijanaca. Danas navedeni pojam ipak najčešće povezujemo s trudnicama.

Gestacijski dijabetes simptomi

Simptomi, kako kod gestacijskog, tako i kod manifestnog dijabetesa je teško prepoznati. Većina simptoma kod gestacijskog dijabetesa su slični kao kod normalne trudnoće. Važno je obratiti pozornost na sljedeće stavke: Umor, iako je on normalni dio svake trudnoće radi neispavanosti i čestih žgaravica, ako trudnica u drugom tromjesečju i dalje osjeća povećani umor tada se mora obratiti svom ginekologu.

Konstantna žeđ, u tijelu se odvija prikupljanje dodatnog šećera i sami bubrezi rade intenzivnije. Bubrezi su odgovorni za filtraciju šećera u organizmu, tako da će biti pojačana želja za tekućinom kako bi se nadoknadila izgubljena. Učestalo mokrenje, naveli smo kako bubrezi rade nešto intenzivnije radi povišenog šećera u organizmu, puno tekućine će tražiti učestalije odlaske na wc.

Gestacijski dijabetes može biti i stanje bez simptoma, upravo zato mnogi liječnici preporučuju trudnicama da što ranije naprave određene pretrage. Gestacijski dijabetes je moguće liječiti no bitno je da se dijagnosticira rano i na vrijeme. Rano otkrivanje navedene bolesti može spriječiti daljnji razvoj komplikacija u trudnoći koje mogu naštetiti i majci i djetetu.

Kako liječiti gestacijski dijabetes?

Simptomi se često ne otkriju ako se ne razgovara s liječnikom ili ginekologom. Samo liječenje se provodi uz povećani nadzor trudnoće i redovitim praćenjem glukoze u krvi. Da bi se gestacijski dijabetes uspješno liječio potrebno je promijeniti životne navike uz pravilnu prehranu i dijetu koja je rađena za navedenu bolest. Također su nužne redovite kontrole tjelesne težine, trudnice tako ne bi smjele dobiti više od 12 kila tijekom cijele trudnoće.

Savjetuju se blage i redovite tjelovježbe. Lijekovi su krajnja točka liječenja. Gestacijski dijabetes može dovesti i do određenih komplikacija u trudnoći, najčešći je prijevremeni porod koji sa sobom donosi drugi niz komplikacija. Kako znati da li trudnica ima predispozicije za razvoj navedene bolesti? Ako je netko s njene strane obitelji pretio ili ima dijabetes tada je važno to naglasiti kod ginekologa na općim pregledima.

Važno je na vrijeme ustanoviti da buduća majka ima mogućnosti za razvoj gestacijskog dijabetesa kako bi se na vrijeme krenulo liječiti. I dok je navedena bolest prilično lukava i teško ju je prepoznati jer se dobro sakriva u trudničkim simptomima, trudnicama se savjetuje da pričaju sa svojim ginekologom i liječnikom o tome kako se osjećaju kako bi se znali prepoznati neki rani znaci.


Tagovi: