Gestacijski dijabetes – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Gestacijski dijabetes i što ga uzrokuje
Gestacijski dijabetes je dijabetes koji se većinom, kod žena ,pojavi prvi put u trudnoći. Uzrok zbog kojeg se Gestacijski dijabetes najčešće pojavljuje je rezistencija inzulinu. Nastaje zbog hormona koji stvaraju poisteljicu. Rezistencija inzulinu je poremećaj ili stzanje metabolizma glukoze u kojem dođe do slabljenja djelotvornosti inzulina. Inzulin je vrlo bitan za prijelaz glukoze u tkiva kao što su jetra, mišići i masno tkivo, a prelazi iz krvi.
Ova vrsta dijabetesa dolazi kod svih onih žena u trudnoći kod kojih je gušteraća nedovoljno funkcionalna za to da bi prevladala inzulinsku rezistenciju.
Osobe koje su u većem riziku od dobivanja ove vrste dijabetesa su:
- Osobe koje u obiteljskoj povijesti imaju dijabetes, osobito prvo koljeno
- Tjelesna težina žene prije same trudnoće
- Žene koje su nešto starije
- Kod žena koje prijevremeno moraju roditi
- Žene kod kojih je lipoprotein visoke gustoće
- Žene koje su već imale nenadani pobaćaj
- Žene koje nose blizance
- Osobe koje imaju medicinka stanja koja su povezana s dijabetesom
Simptomi koje uzrokuje Gestacijski dijabetes
Gestacijski dijabetes se može primjetiti po nekom od tri glavna simptoma a to su:
- Umor
- Vrlo jaka potreba za tekućinom, jaka žeđ
- Češće vršenje male nužde, često mokrenje
Ovi simptomi su također česti i u normalnoj trudnoći tako da se Gestacijski dijabetes ponekada i teže primjeti.
Umor
Umor je česti simptom i same trudnoće. Umor se dešava zbog žgaravica ili zbog manjka sna kod osobe. Ako se umor nastavlja u drugom tromjesečju trudnoće obavezno se treba javiti liječniku.
Vrlo jaka potreba za tekućinom, jaka žeđ
Ovaj simptom je također skroz normalna stvar kod normalne trudnoće ali kod dijabetes ta žeđ može biti iznimno jača. Bubrezi rade puno brže zbog šećera koji je u tijelu te je to razlog tolike potrebe za tekućinom.
Češće vršenje male nužde, Često mokrenje
Pošto bubrezi rade ubrzano zbog visoke razine šećera, dolazi do potrebe za češćim vršenjem male nužde. Te opet dolazimo do toga da je tijelu automatski potrebno i više tekućine pa zato dolazi do jake žeđi.
Kako se liječi Gestacijski dijabetes
Gestacijski dijabetes se najlakše dijagnosticira u komunikaciji s lječnikom. Tek kod iskazivanja simptoma koje uzrokuje Gestacijski dijabetes svom liječniku on može zaključiti da se radi o ovoj bolesti. Za liječenje ovoga stanja vrlo je važno promjeniti prehranu i promijeniti neke životne navike od ranije. Postoji dijeta koja se dodjeljuje svim osobama koje pate od Gestacijskog dijabetesa.
Vrlo je važno voditi brigu o svojoj tjelesnoj težini i naravno potrebno je raditi tjelovježbe koje ne smiju biti preteške i naporne već moraju biti umjerene te je jako bitno da se rade redovito. Sve tjelovježbe maraju se prilagoditi trudnoći.
Ako ove metode nisu učinkovite te se ne vidi nikakav rezultat oporavka, u tom slučaju uvode se terapije lijekovima koje prepisuje liječnik. Važno je napomenuti da se ovo stanje puno lakše i učinkovitije može liječiti ako se ranije otkrije.
Sva djeca koja su rođena u trudnoći popraćenoj Gestacijskim dijabetesom su pod većim rizikom od oboljenja od iste bolesti.