Što je imunost
Što je imunost i kako ona izgleda?
Imunost možemo opisati kao sposobnost našeg organizma da se odupre djelovanju drugih nepoznatih i stranih tvari - antigena. Glavna uloga našeg imunološkog sustava je uklanjanje bilo kakve prijetnje koja može narušiti naše zdravlje. Radi na principu razlikovanja te prepoznavanja "tuđeg" tijela ili gosta, što znači da automatski reagira. Imunost se danas dijeli na dvije osnovne vrste: Nespecifični ili urođeni - Djelovat će i bez prethodnog dodira sa stranim tijelom, usmjeren je protiv svakog antigena koji uđe u organizam. Prepoznaju se brojni razni mehanizmi za urođenu otpornost, no najvažnije su svakako anatomske te fiziološke zapreke koje će stajati na putu da ne dođe do prodora stranog "gosta" u organizam.
Ovdje ubrajamo nespecifične stanice za imunološku obranu, poznatije kao fagociti te prirođeno ubilačke stanice, humoralne sastavnice koje su sustav komplementa kao i proteina akutnih faza, i upalna reakcija. Specifični ili stečeni - Radi se o specifičnom prepoznavanju gdje dolazi do reakcije na antigen. Imunološku reakciju će stvoriti limfociti. Stečeni imunitet je specifičan jer se odnosi na specifičan antigen, tijelo prepoznaje i pamti prijetnju, stvara se takozvana imunološka memorija. Ovako stečeni imunitet se sastoji od "dva kraka" imunoreakcija: Stanični ili celularni krak - Makrofagi te limfociti T. Humoralni krak - Aktivirani B limfocit koji sazrijeva do plazma stanice koja će izlučiti protutijela.
Kako se narušava imunost?
Znamo kako je zdrav imunološki sustav svakako osnovni preduvjet za dobro zdravlje. Kako bi naše zdravlje uvijek bilo u najboljem redu, naše tijelo mora stvarati posebne tvari poput antitijela te stanica za imunološku zaštitu koja će pomagati u neutraliziranju potencijalnih uzročnika bolesti. Što narušava imunost? Nažalost, određene namirnice i utjecaji iz vanjskog okoliša mogu naštetiti našem imunološkom sustavu. Prevelika konzumacija šećera, konzervansa, aditiva i masnoće može bitno utjecati na naše tijelo - osobito ako pričamo o debljanju. Debljanje i premalo fizičke aktivnosti donosi određene zdravstvene probleme, a samim time i narušavanje imuniteta.
Razni virusi, bakterije, paraziti, gljivice, toksini i zagađenje također mogu utjecati na naš imunitet. Kako možemo ojačati svoji imunitet? Svoju imunost možemo zaštititi na sljedeće načine: Uz dovoljno sna - Nedostatak sna povećava rizik od razvoja bolesti, te raznih negativnih reakcija na naš organizam poput stresa. Konzumacija voća i povrća te cjelovitih žitarica - Hrana koja dolazi od biljnog podrijetla je bogata vitaminima, mineralima te antioksidansima koji nam pomažu u borbi protiv raznih patogena.
Jedite zdrave masti - Zdrave te nezasićene masti pronalazimo u maslinovom ulju, ribama, sjemenkama i orašastim plodovima. Omega 3 masne kiseline pomažu imunitetu u borbi protiv upala. Uzimajte probiotike - Jogurt, kefir, mekši sirevi, fermentirano voće, štiti naša crijeva i suprimira moguće razvijanje loših bakterija. Manji unos šećera - Šećeri i rafinirani ugljikohidrati uzrokuju višak tjelesne težine, koja povećava rizik od oboljenja i raznih upala. Također se preporučuje i umjerena tjelovježba, ispijanje dovoljno tekućine i kontroliranje razine stresa.
Gdje se razvija imunost?
Naša imunost ili imunološki sustav se sastoji od raznih organa koji su smješteni po našem čitavom tijelu, kao i stanica koje će sudjelovati u imunološkim reakcijama (stanice mogu migrirati po čitavom tijelu). Organi koji tvore naš imunološki sustav su: Koštana srž, limfni čvorovi i prsna žlijezda. Imunost ćemo razvijati od rođenja, no ona će postupno padati kako starimo. Kako starimo, naš imunološki sustav smanjuje svoje sposobnosti obrane i to će pridonijeti razvoju ozbiljnih stanja i bolesti. Kako održavati zdravlje imunološkog sustava? Uz gore navedene savjete, potrebno je obratiti pažnju i na osobni stil života.
U često slučajeva dogodit će se da se razbolimo a da nismo niti svjesni zašto. Ukoliko ste svjesni da ne možete voditi najbolju brigu o svojoj prehrani, da ne možete uvijek spavati dovoljno i da ne možete uvijek biti aktivni - tada je najbolje savjetovati se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom o raznim dodacima za imunološki sustav. Kako bi naš imunitet uvijek bio na održivoj razini, stručnjaci preporučuju pridržavanje sljedećih pravila: Nemojte pušiti, jedite puno svježeg voća i povrća, redovito vježbajte, održavajte zdravu kilažu, nemojte piti puno alkohola, dovoljno spavajte, pazite na higijenu, klonite se stresa.
Tagovi: