Što je iridociklitis

Što je iridociklitis

Iridociklitis - uzroci

Iridociklitis ili prednji uveitis upala je šarenice oka i zrakastog odnosno cilijarnog tijela. Iridociklitis može biti uzrokovan od niza čimbenika, primjerice ozljeda odnosno trauma oka, reumatoidni artritis, kolagenoza, neke vrsta zaraza poput tuberkuloze, sarkoidoze i sifilisa mogu utjecati na razvoj ovog upalnog stanja. Uzročnici iridociklitisa mogu isto tako biti i autoimune bolesti, kronična sepsa, puknuti zub te može nastati kao posljedica od nekog operativnog zahvata. Posttraumatski prednji uveitis je upalna reakcija žilnice i šarenice oka koja se u pravilu razvije nakon 3 dana od tupe ozljede oka. Uzroci iridociklitisa su egzogeni uzroci kada je oko izravno izloženo kemikalijama pa postoji visoka vjerojatnost od nastanka ove upale, infekcija oka mikroorganizmima poput virusa, bakterije, parazita i gljivica koje mogu utjecati na zjenicu i pokvariti nam vid, smanjeni imunitet i fizički umor također mogu predstaviti nam rizik od nastanka ove bolesti, i za kraj neinfektivni uzroci gdje se bolest može pojaviti uz druge bolesti ostalih tkiva i organa.

Iridociklitis - simptomi

Iridociklitis se može prepoznati po ovim sljedećim simptomima, a to su Vam suzenje oka, crvenilo, pulsirajuća bol, fotofobija i zamućenje vida. Iridociklitis dolazi u nekoliko oblika odnosno tipova, a to su akutni tip koja se javlja iznenadno i traje oko 6 tjedana, te je za njega karakteristično glavobolja, fotofobija i suzenje oka. Zatim imamo kronični tip koji traje dulje od 8 tjedana, a često za ovo stanje nema simptoma, te je često povezan s drugim bolestima poput upalne bolesti crijeva, ankilozantnog spondilitisa, Reiterovog sindroma i sifilisa. Potom imamo egzogeni tip koji se javlja zbog loše provedenog kirurškog zahvata ili zbog vanjske ozljede, te ozljede su često prouzročene stranim tijelima. I za kraj, imamo endogeni tip čiji su uzročnici iz oboljelog žarišta u organizmu koji dolaze potom u šarenicu i zrakasto tijelo oka, a to su često bakterije Mycobacterium tuberculosis,,Gonokoki, Spirohete i brucele, kao i virusi kao što su to influenza, mumpsa, streptokoki i stafilokoki.

Iridociklitis - liječenje

Iridociklitis liječenje može potrajati i do nekoliko mjeseci. Iridociklitis se liječi na način da se koriste steroidne kapi za oči koje mogu pacijentu olakšati bol, izliječiti upalu i smanjiti proširenje zjenica oka. Ukoliko je kod pacijenta prisutna fotofobija, onda se preporučuje korištenje tamnih naočala kako bi se olakšala svakodnevni život i obavljanje svih aktivnosti. Također, preporuča se za liječenje korištenje atropin kapi za oči i skopolamin hidrobromida koji isto proširuje zjenice oka. Antibiotici se koriste ukoliko je upala uzrokovana zbog bakterija ili zaraze. Za liječenje se može koristiti citostatik, . te antiflogistici koja umanjuju upalnu reakciju. Kortikosteroidi se koriste za virusnu upalu, te se koristi 1%-tni prednizolon acetat od 4 do 8 puta dnevno. Kod liječenja ove upale, prvo se mora izliječiti primarna bolesti, odnosno treba se izliječiti uzročnik, a zatim se fokus liječenja treba prebaciti na glavnu upalu i njene simptome kako se bolest ne bi posljedično opet vratila natrag.


Tagovi: