Isusova krunica 33 očenaša kako se moli

Isusova krunica 33 očenaša kako se moli

Isusova krunica, Gospodnja krunica

Na jedini dan u godini Veliki petak prije Uskrsa kada tokom dana nema svete mise u prijepodnevnim satima moli se Isusova krunica. Gospodnja krunica kako se još naziva moli se u spomen Isusove muke, sjećanje na njegovu smrt kao liturgijsko sjećanje. Veliki petak je dan kada je Isus umro na križu za sve ljude na zemlji te je to dan koji je u kršćanstvu poseban dan tokom crkvene godine. Iako je taj dan bio dan sramote što čovjek nije još uvijek bio svjestan svojih grijeha, ovaj dan pruža veliku nadu, utjehu i vjeru.

Isusova krunica se moli u čast Isuovog života, muke koju je proživio razapet na križu na kojem je preminuo i nakon toga uskrsnuo. Ova se molitva moli pred oltarom na kojem nema uobičajenih predmeta koji služe svetoj misi. Svečenik kleči i moli Gospodnju krunicu zajedno s vjernicima, a Evanđelje koje se čita je Muka po Ivanu i ulomci Svetog pisma, te sveopća molitva iz 4. stoljeća.

Kako izgleda molitva Isusova krunica

Gospodnja krunica ili Isusova krunica sastoji se od 33 Oče naša u čast Isusovih 33 godine kada je umro u mukama, jednog Vjerovanja i pet Zdravo Marija u čast Pet Rana Isusovih. U prijepodnevnim satima u tišini se moli ova krunica vjernici zajedno sa svećenikom, nakon čega slijedi ljubljenje križa slijedi koji potiče iz Jeruzalema. Ministranti će donijeti križ koji je pokriven te se otkriva u tri koraka pri svakom se koraku pjeva Evo drvo križa nakon čega vjernici izgovaraju Dođite, poklonimo se.

Vjernici se klanjaju i ljube križ, a crkvom se pjevaju svete pjesme. Na kraju liturgije daje se pričest, te nastavak slijedi ispijanjem vina koje simbolizira krv Isusovu.

Isusova krunica je posebna liturgija koja je specifična za Veliki petak koji je jedinstven po tome jer se na taj dan ne služe svete mise, a vjernicima je omogućeno da obilježe molitvom sjećanje na muku i smrt Isusovu kada je izdahnuo tog dana u 15 sati.

Isusova krunica u župama

Liturgija molitve Isusova krunica posebna je u svakoj župi te se svaka župa posebno trudi obilježiti ovaj najveći katolički blagdan, Uskrs. Ova molitva prilika je za okupljanje župljana, sjećanje na muku Isusovu, spomen na njegovu smrt i uskrsnuće. U poslijepodnevnim satima slijedit će molitva u 15 sati kada je Isus preminuo, a do tada se u brojnim župama vjernici ne odvajaju od crkve i svetih mjesta.

Uobičajeno je u nekim krajevima da se nakon ove pučke mise organiziraju sajmovi na kojima se mogu nabaviti predmeti ručno izrađeni u spomen na muku, smrt i uskrsnuće Isusovo. To bratsko druženje se naziva susretom uskrsnoj radosti koja slijedi što je Isus uskrsnuo čime se i slavi Uskrs kao najveći katolički blagdan.

Vino je nezaobilazno na ovakvim okupljanjima no svakako ne treba pretjerivati već dostojanstveno obilježiti Veliki petak kada se moli Isusova krunica, klanja križu i ljubi križ, te pričešćuje prije najvećeg katoličkog blagdana kojim se slavi Isusovo uskrsnuće.


Tagovi: