Izliječiti ili izlječiti?

Izliječiti ili izlječiti?

U hrvatskom jeziku postoji dvojba kako pravilno pisati glasovne skupine /ije/ i /je/. Dok neki govornici ne osjećaju teškoće pri pisanju, drugi se muče s tim.

Pravilo je da se glasovna skupina /ije/ piše kada je izgovor sloga dug, dok se piše glasovna skupina /je/ kada je izgovor sloga kratak. Međutim, postoje iznimke poput riječi 'rječnik' koju većina izgovara dugo, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/. Također, postoje riječi kod kojih se govori i dug i kratak izgovor, ali se pišu s glasovnom skupinom /je/.

Kod nekih primjera, razlika u slogu čak znači i razliku u značenju riječi. Na primjer, slijedeći (glagolski prilog) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).

Kada je riječ o glagolu izliječiti, pravilno se piše s glasovnom skupinom /ije/. Ovdje je riječ o svršenom glagolu koji znači osloboditi nekoga od neke bolesti, a naglašen je dugouzlaznim naglaskom. Primjeri upotrebe ovog glagola su: "Taj starac svojim je travama uspio izliječiti umirućeg mladića", "Liječnik je dao sve od sebe i izliječio bolesnu ženu", "Ako se želiš izliječiti, moraš i ti dati svoj doprinos", "Izliječio se od jako teške bolesti nakon što su ga svi otpisali" i "Želim se izliječiti od ove bolesti, ali ne znam kako".U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše izliječiti, izliječio, izliječila, izliječivši, izliječili, izliječi, izliječen, izliječena.