Kada dijete može sjediti na prednjem sjedalu

Kada dijete može sjediti na prednjem sjedalu

Kada se dijete smije voziti bez autosjedalice i na prednjem sjedalu?

U Hrvatskoj već godinama postoji zakon o pravilu prevoženja djece u osobnom vozilu. Koja su pravila vožnje ako u vozilu prevozimo mlađe od nas? Prema zakonu, dijete koje je visoko od 135 - 150 cm može se voziti na stražnjem sjedalu bez posebnih dodataka poput autosjedalice, no ono se mora vezati prema propisima, što znači da pojas mora ići preko ramena. Dijete koje je visoko do 135 cm i dalje se mora voziti u svojoj posebnoj te sigurnoj sjedalici. Autosjedalice mogu spasiti život djeteta, stoga ih je potrebno voziti u njima dok ne narastu dovoljno kako bi se mogla samo vezati sa sigurnosnim pojasom.

Uporaba autosjedalica propisana je prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, što znači da se prijevoz najmlađih bez odgovarajuće opreme može i novčano kazniti. Pravilno postavljanje dječje sjedalice i njena pravila uporaba smanjuje rizik od mogućeg stradavanja u prometnim nesrećama. Osim što mogu spasiti život, autosjedalice mogu i smanjiti moguće ozljede i do 70 %. Ne preporučuje se da malenu djecu vozite naprijed ili naprijed u krilu. Djeca se mogu voziti naprijed tek kada prerastu 150 cm visine.

Kako zaštititi dijete s autosjedalicom?

Pogledamo li zakon, vidimo kako je zadnja promjena za prevoženje djece napravljeno 2014. godine. Do tada je vrijedilo pravilo kako djeca do navršenih 12. godina ne smiju biti suvozači, a sada je određeno da se naprijed može voziti svako dijete koje je veće od 150 cm visine, neovisno o starosti. Prema zakonu o sigurnosti prometa na cestama, djeca koja su viša od 135 cm mogu se voziti na stražnjem sjedištu bez dodataka za vožnju, no moraju biti propisno privezana s pojasom kako bi bila osigurana od moguće nesreće i ozljeda.

Djeca koja su niža od 135 cm moraju se voziti u sigurnosnoj autosjedalici. Roditeljima je zapravo prepušteno na volju da li će svoje predškolsko dijete voziti u autosjedalici ili samo na postolju. Kako se djeca mogu zaštititi s autosjedalicom? Autosjedalica se mora prilagodit tijelu djeteta, mora biti ispravno pričvršćena za prijevoz, djeca moraju biti pravilno smještena i zavezana u sjedištu. Veoma je važno naglasiti kako se djeca nikada ne bi smjela prevoziti naprijed te u krilu i ne smije se u tom položaju vezati s pojasom.

Što je sve potrebno znati kada se prevozi dijete?

Ostala pravila za sigurnost djece u prometu su sljedeća: Vozač ne smije prevoziti dijete u sigurnosnoj sjedalici koja je smještena u suprotnom smjeru i pored zračnog jastuka. Sjedalica uvijek mora biti smještena na način da gleda prema naprijed i mora biti propisno osigurana kako ne bi došlo do mogućih ozljeda tijekom sudara. Prije vožnje potrebno je provjeriti da li je sve dobro namješteno kako ne bi došlo do klizanja ili opadanja iz sjedalice tijekom vožnje. Vozač bicikla koji je stariji od 18 godina smije prevoziti osobe starije od 8 godina, ali samo ako na biciklu postoji posebna sjedalica, držač za ruke te noge, pedale.

Djeca mlađa od 8 godina mogu se tako prevoziti samo u posebnom sjedalu koje će biti prilagođeno samoj visini djeteta i koje je čvrsto spojeno s biciklom. Vozač i dijete obavezni su imati kacige. Djeca mlađa od 12 godina ne smiju se prevoziti na mopedu ili isto tako na motociklu. Kada se djeca vežu sigurnosnim pojasima potrebno je obratiti pažnju na to da pojas ide preko ramena, ne ispod pazuha. Ako dođe do sudara, djeca koja su nepravilno vezana mogu se trznuti naprijed i zaraditi ozbiljne ozljede kralježnice ili koljena.


Tagovi: