Kada imam pravo na novu zubnu protezu
Imate li pravo na besplatnu zubnu prorezu? Jeste li se ikada zapravo upitali jesu li Vam doktori dentalne medicine s punim pravom naplatili određenu uslugu, ili zapravo samo koriste svoji položaj kako bi vam naplatili i ono što ne trebaju? Prema propisima HZZO-a utvrđeno je što vam vaši doktori dentalne medicine u svojim ordinacijama smiju obaviti na teret vašeg obveznog zdravstvenog osiguranja. Cijenik samih dentalnih usluga formira se u Hrvatskoj komori za dentalnu medicinu ne u HZZO-u i on će se odnositi na zdravstvene usluge koje su iznad standarda HZZO-a. Za svaku naplatu pacijent treba dati pristanak ili se potpisati i redovito zatražiti račun.
Cjenik usluga mora biti vidljivo izložen u ordinaciji, a prema njemu su određene minimalne cijene od strane Hrvatske komore za dentalnu medicinu. Da li se ovdje uvrštava besplatna zubna proteza? Osiguranici HZZO-a imaju pravo na njihov trošak u slučaju liječenja zuba, vađenja zuba, upućivanja na specijalističko liječenje putem izdavanja uputnice za teže oblike zahvata, liječenje nastale parodontoze, čišćenje kamenca 2 x godišnje. Također imaju pravo na protetske radove poput besplatnih zubnih krunica, djelomične ili totalne zubne proteze (ovisno o dobi pacijenta). Besplatna zubna proteza se može ostvariti, no samo na određenim mjestima preko HZZO-a.
Pravo za dentalna pomagala mogu ostvariti sljedeće osobe: Osigurane osobe do 18. godine života imaju pravo na navedena dentalna pomagala - Besplatne zubne krunice koje se dijele na: - Metalne i jednodijelne lijevane krunice, fasetirani oblik krunica - Lijevanje nadogradnje na zubima prilikom izrade krunica kako bi kruna zuba služila kao nosač navedenih proteza. Pomične proteze - Djelomično akrilatne zubne proteze koje se dijele na bazu do 10 i preko 10 elemenata.
Ortodontske naprave - Pomične, nepomične i retencijske. Reparatura - Popravak sadašnje mobilne ortodontske naprave. Osigurane osobe od 18. do 65 godina života imaju pravo na navedena dentalna pomagala: - Besplatne zubne krunice: Fasetirane, metalne, modificirane. - Lijevane nadogradnje na samim zubima prilikom izrade krunica kao nosač između proteze. - Pomične proteze: Totalne i djelomične zubne proteze. - Popravke: Raptura i podlaganje proteza.
Osigurane osobe iznad 65 godina života imaju pravo na sljedeća pomagala: - Besplatne zubne krunice, nadogradnje na zubima prilikom izrade krunica, pomične proteze, popravke proteza. Nova zubna proteza biti će potrebna nakon otprilike 5 godina nošenja iste. Zubna proteza je svakako tema o kojoj biste trebali razgovarati sa svojim doktorom dentalne medicine, osobito ako želite napraviti novu ili razmotriti druge opcije.
Zuba proteza se često nosi onda kada postoji slučaj više izgubljenih zuba ili kada je došlo do potpune bezubosti. Proteza se najčešće nosi onda kada opcija fiksnih nadomjestaka nisu mogući radi situacije u ustima osobe. Danas je moguće napraviti djelomične ili parcijalne proteze koje zapravo nadomještavaju svega par izgubljenih zubiju, ili potpune i totalne proteze koje pokrivaju cijelu unutrašnjost ustiju. Zubna proteza danas pripada u najčešće birane opcije kada se treba nadomjestiti nedostatak zubiju, a razlog tome je cijena i efikasnost.
Jednom napravljena zubna proteza mora se redovito održavati, i pacijent mora odlaziti na redovite stomatološke preglede kako bi se vidjelo da li je sve u redu. U prosjeku vrijeme trajanja zube proteze ovisit će o održavanju. Često se mijenjanju prema potrebi, do svakih 5 godina. Potrebno je naglasiti da je potrebno određeno vrijeme privikavanja i nošenja kako bi se stekao "prirodan osjećaj" u ustima. Ako imate bilo kakvih pitanja vezana za vaša dentalna prava i pomagala, tada je poželjno da se obratite svome stomatologu.
Tagovi: