Kada je blagdan Sveta tri kralja
Zašto se slave Sveta tri kralja i kada je blagdan Sveta tri kralja
Sveta tri kralja u kršćanskoj tradiciji su mudraci kako tumači evandjelje koji su se došli pokloniti bebi Isusu nakon njegova rođenja. Gašpar, Malkior i Baltazar imena su tri kralja i prema evandjelju po Mateju došli su u Jeruzalem s istoka Partskog Carstva u kojem su vladali. Na svoj su put krenuli prateći betlehemsku zvijezdu te kada su stigli u Jeruzalem tamošnji kralj Herod ih je želio prevariti i saznati gdje je novorođeni Isus kako bi ga ubio, no tri kralja nisu odala tajnu.
Dan koji je proglašen blagdanom je dan kada je blagdan Sveta tri kralja i svake godine je na isti datum, 06. siječnja bez obzira na koji dan u tjednu pada. Tri su kralja novorođenom Isusu donijeli svaki svoj poklon. Jedan je donio tamjan u znak da je Isus Bog, drugi je donio zlato kao simbol da je Isus kralj, a treći je donio mast kao znak da je Isus i čovjek. Nakon posjeta novorođenom Isusu Bog im zapovjedi da nikome ne odaju gdje se nalazi Isus te da se vrate u svoju zemlju drugim putem.
Ova tri kralja vladali su poganskim narodima koji nisu bili vjernici, te su stoga i primili vijest o rođenju Isusa Spasitelja kako bi njihovi narodi postali vjernici i kako bi im bila otvorena vrata Božjeg kraljevstva. Od tada se u kršćanstvu obilježava dan kada je blagdan Sveta tri kralja.
Blagoslov domova kada je blagdan Sveta tri kralja
Bogojavljanje se slavi u kršćanstvu i na istoku i na zapadu, te je Rimokatolička crkva u 4. stoljeću uvela proslavu 06. siječnja kada je blagdan Sveta tri kralja, a Božić se slavi na dan Isusova rođenja 25. prosinca. Bogojavljanje je postalo slavlje u čast pohoda tri mudraca, tri kralja nakon što se Isus rodio i kada se Isus krstio Svetom vodom.
U kršćanstvu je dan kada je blagdan Sveta tri kralja dan u kojem svećenstvo i njihovi službenici obilaze domaćinstva i blagoslivljaju ih. Blagoslov domova vrlo je važan ritual za svakog vjernika jer u dom vjernika dolazi svećenik koji blagoslivlja Svetom vodom dom u kojem vjernici žive. Zauzvrat vjernici ostavljaju svećenicima novac u znak zahvalnosti, nekada su vjernici ostavljali hranu svećeniku, no danas je novac važniji pa se ostavlja novac.
Uobičajeno je da se iznad vrata u unutrašnosti kuće svake godine lijepe naljepnice koje na vrhu imaju oznake slova G, M i B koja označavaju imena tri kralja, pa tako svećenici vide da su u domovima bili i prijašnjih godina jer vjernici ne skidaju naljepnice.
Bogojavljanje i dan kada je blagdan Sveta tri kralja
Bogojavljanje obilježava objavljivanje vijesti o rođenju Isusa koji je rođen 25. prosinca kada se u Rimokatoličkoj crkvi i danas slavi kao dan Isusova rođenja. Kada je istočni dio kršćanstva koji se odvojio od Rimokatoličke crkve uveo 6. siječnja kao dan kada je Bogojavljanje, u Rimokatoličkoj je crkvi taj dan proglašen danom kada je blagdan Sveta tri kralja. Obilježava se kao blagdan kojim se slavi pohod triju mudraca, tri kralja koji su se došli pokloniti rođenom čovjeku koji će postati Sveti kralj nebeski.
Dan kada je blagdan Sveta tri kralja za Rimokatoličku crkvu predstavlja završetak božićnog slavlja u nedjelju nakon ovog blagdana. Upravo na tu nedjelju slavi se krštenje Isusovo. Samo bogojavljanje obilježava se kao blagdan pohoda Sveta tri kralja i mudraca, Isusovog krštenja, no i kasnije Isusovog čuda kada je na svadbi koja je bila u Kani Galilejskoj pretvorio vodu u vino kao svoje prvo javno djelovanje kako bi pokazao svoju moć.
Tagovi: