Želite li primati naše obavijesti?

Kada je blagdan Sveti Ilija

Kada je blagdan Sveti Ilija

Tko je bio Sveti Ilija?

Sveti Ilija ili Ilija prorok opisuje se kao starozavjetni prorok koji je rođen u Tišbi, pa se često naziva i Tišbijcem. Radi činjenice da je bio starozavjetni prorok, Ilija pronalazi svoje mjesto u kršćanskoj, židovskoj te islamskoj predaji, a navedeno potvrđuju i brojni spisi koji su pronađeni. Ilija je živio i djelovao u Sjevernom djelu kraljevstva, Kraljevstvu Izraela u 9. stoljeću prije Krista kada su vladali kraljevi Ahaba i Ahaza. Prema vjerovanjima Ilija je u svojim ognjenim kolima koja su vučena uz pomoć ognjenih kola uzašao na nebo.

Sveti Ilija se danas dosta štuje u karmelićanskim redovima te slavenskim zemljama gdje nosi ime i Sv. Ilija Gromovnik. Prema starim Slavenskim vjerovanjima od je zapovijedao gromovima te kiši. Starohrvatske legende navode kako se Ilija vozi svojim kolima po nebu, i zato na zemlji čujemo gromove. Danas se ovaj svetac slavi kao zaštitnik Bosne i Hercegovine, a sve zahvaljujući tome što je fra Pavao Dragičević zamolio Svetu Stolicu da se Ilija odredi i slavi i kao zaštitnik bosanskog kraljevstva.

Zašto se slavi Sveti Ilija?

Sveti Ilija se štuje u Bosni i Hercegovini, ali u Sloveniji, te Hrvatskoj. Ilija je određen i kao zaštitnik Đakovačke i osječke nadbiskupije. Sveto pismo navedenog proroka opisuje se u Prvoj te Drugoj knjizi o kraljevima, što daje jasni uvid u to što je Ilija propovijedao. Svake godine 20. srpnja slavi se njegov dan, i mnogi hodočasnici odlaze na brdo Karmel gdje se mogu pronaći vjernici raznih vjera. Priče o vatreim kolima poznata su svima, no mnogi ne znaju kako je Sveti Ilija mogao zazvati Boga Izraelova te kako bi se on odazvao.

Iako se o njegovom životu dosta zna, njegova smrt je i dalje misteriozna. Josip Flavije koji je židovski povjesničar navodi kako je Ilija jednostavno iščeznuo i nitko još ni dan danas ne zna kako i gdje je umro. Mnogi židovi vjeruju kako će se Ilija pojaviti na Zemlji prije sudnjeg dana ili prije Gospodinovog spuštanja. Neki sveti oci kao i crkveni pisci vjeruju kako je on drugi Mesija. Svetog Iliju danas slavimo kao značajnog proroka, i on se lavi u židovskoj, islamskoj i kršćanskoj predaji.

Kada se slavi Sveti Ilija?

Svake godine 20. srpnja slavimo blagdan Svetog Ilije. Na ovaj dan hodočasnici diljem svijeta okupljaju se i odlaze na brdo Karmel gdje se odvijaju razni vjerski obredi, raznih vjera. Sveti Ilija danas se štuje i od strane pustinjaka i avanturista. U Hrvatskoj, navedeni svetac se tradicionalno već desetljećima slavi u Župama Stolac te Metković. Sveti Ilija smatra se zaštitnikom ovih župa, te lokalno stanovništvo njeguje tradiciju da se odlazi na misu i slavi.

Na svetoj misi se pričaju zgode iz Ilijinog života, te svećenik vjernicima upućuje lekcije koje se mogu naučiti iz života ovoga proroka. Navedeni svetac ponajviše se slavi u Bosni i Hercegovini čiji je zaštitnik. U Bosni i Hercegovini se na ovaj dan događaju razne manifestacije te slavlja u čast Svetome Iliji. Ilija se prema povijesti slavi od 1551. godine i njegovo štovanje je krenulo na način da su vjernici hodočastili u Svetu Zemlju, osobito na brda Tabor i Karmel. Tradicija se štuje i dan danas.


Tagovi: