Kada je Dan sjećanja na Vukovar

Kada je Dan sjećanja na Vukovar

Što i kada je dan sjećanja na Vukovar?

Kada je Dan sjećanja na Vukovar i žrtve Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje je 18. studenoga, koji se svake godine slavi kao državni praznik i neradni dan u Republici Hrvatskoj. Ovaj dan služi kao sjećanje na sve žrtve Domovinskog rata. Kada je Dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju se slavi 18. studenog, a Hrvatski sabor je 2019. godine uveo ovaj blagdan. O kolovoza pa sve do studenog 1991. godine, srpska paravojna postrojba i Jugoslavenska narodna armija su opsjedale i granatirale grad Vukovar. Grad su branili slabo naoružani hrvatski branitelji iz Vukovara i drugih dijelova Hrvatske, kao i pripadnici drugih etničkih skupina. Nasuprot njima stajale su tisuće opremljenih i spremnih vojnika Jugoslavenske narodne armije i srpskih paravojnih snaga. Nakon pada grada 18. studenoga 1991. godine, tisuće su bile protjerane, mnogi su prebačeni u logore u Srbiji, a stotine su pogubljene na farmi Ovčara i drugim mjestima. Više od 3000 vojnika i civila poginulo je za vrijeme opsade i poslije opsade. S padom grada Vukovara je započeo rat za hrvatsku neovisnost. Bitka za Vukovar bila je ključna jer je omogućila Zagrebu dovoljno vremena za naoružavanje i pripremu trupa. Bitka u Vukovaru je bila izgubljena, no ovaj je grad postao simbol otpora i cijena hrvatske pobjede u ratu. Hrvatska je na kraju dobila rat za neovisnost i postala suverena država. 15. siječnja 1998. godine je Škabrnja pala u akciji etničkog čišćenja, pri čemu su zločinci ubili 84 branitelja i civila. Do dana današnjeg nitko nije odgovarao za ratne zločine koji su se dogodili u Škabrnji 1991. godine.

Gdje i kada je Dan sjećanja na Vukovar?

Hrvatski sabor je 1999. godine proglasio 18.11. blagdan kada je Dan sjećanja na Vukovar i žrtve Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje. Kada je Dan sjećanja na Vukovar, deseci tisuća ljudi iz cijele Hrvatske, ali i cijelog svijeta, dolaze u grad Vukovar, gdje se održava središnja komemoracija u znak poštovanja prema žrtvama pada grada 1991. godine. Centralni dio komemoracije čini Kolona sjećanja, a to je procesija u kojoj sudjeluju obitelji žrtava i braniteljske udruge. Povorka prolazi ulicama Vukovara, od Vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, gdje su pokopani brojni civili i hrvatski branitelji poginuli za vrijeme opsade. Na Memorijalnom groblju, predsjednik Republike Hrvatske i članovi Vlade, te zastupnici Hrvatskog sabora, predstavnici stranih veleposlanstava i drugih organizacija polažu vijence i pale svijeće koja je popraćena uz minutu šutnje, s čime se odaje počast svim žrtvama rata. Na ovom mjestu se ujedno održava sveta misa za sve žrtve Domovinskog rata.

Kako se slavi i kada je Dan sjećanja na Vukovar?

Kada je Dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju te sjećanje na žrtve Domovinskog rata se održava svake godine 18.11. Komemoracije na ovaj dan se održavaju diljem cijele Hrvatske, u svakom gradu koji ima ulicu koja nosi ime po gradu Vukovaru. Uz cestu se postavljaju lampioni i cvijeće s čime se simbolizira sjećanje na žrtve bitke za Vukovar i Škabrnju te sve poginule u Domovinskom ratu. Kada je Dan sjećanja na Vukovar se organiziraju biciklističke karavane i pješačke ture u raznim gradova diljem Hrvatske te Bosne i Hercegovine prema Vukovaru. Đakovačko-osječka nadbiskupija organizira godišnja hodočašća prema Vukovaru, dok je Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata od 2003. organizira hod po nazivom Mi ne zaboravljamo od Osijeka sve do Vukovara. U Koloni sjećanja sudjeluju i učenici srednjih škola kao i studenti iz Osijeka, Zagreba, Splita i drugih hrvatskih gradova i mjesta. U znak sjećanja na žrtvu Vukovara, u 18 sati i 11 minuta zvone zvona svih crkvi u Republici Hrvatskoj.


Tagovi: