Kada je najbolje mijenjati kune u eure
Uvođenjem eura kao službene valute u Hrvatskoj početkom 2023. godine hrvatska kuna je prestala biti platežno sredstvo nakon 15.01.2023. godine. Međutim, ukoliko niste zamijenili kune u eure još do danas, do kraja 2023. godine to možete učiniti u gotovo svim poštanskim uredima na cijelom teritoriju Hrvatske.
Iako ste većinu novca koje ste imali u hrvatskim kunama zamijenili bilo pologom na bankovni račun ili u poslovnicama pošte, pronašli ste još novčanica i kovanica koje niste zamijenili. Ne morate se brinuti još imate vremena do kraja 2023. godine i kune u eure možete zamijeniti u poslovnicama pošte. No, određeno je da u jednoj transakciji možete zamijeniti 100 novčanica i 100 kovanica bez naknade.
Ukoliko imate više toga možete zamjenu napravati uz naknadu ili ponovo doći na šalter u poštanski ured s maksimalno 100 novčanica i 100 kovanica hrvatske valute i dobit ćete eure. Naknada koju pošta zaračunava je 1,5% na iznos najmanjih apoena. Također ukoliko se mijenja više od 750 kuna potrebno je prethodno najaviti zamjenu kako bi poštanski ured pripremio potrebnu količinu eura u svojim blagajnama.
Kao što to možete učiniti u velikoj većini poštanskih ureda, kune u eure možete do kraja 2023. godine zamijeniti i u svim poslovnicama FINA na isti način kao i u poštanskim uredima. Jednako kao i u poštanskim uredima možete u jednoj transakciji mijenjati 100 novčanica i 100 kovanica kuna i lipa. FINA zaračunava drugačiju naknadu ukoliko donesete više od navedenih 100 komada novčanica i kovanica, po cjeniku FINA prekoračenja bez naknade zaračunat će se 0,01 euro po komadu novčanice ili kovanice koji je u jednoj transakciji prelazi 100 komada.
U bankama ne postoje ograničenja na 100 novčanica i 100 kovanica u jednoj transakciji kada se mijenjaju kune u eure pod uvjetom da novac polože na svoje bankovne račune u svojoj poslovnoj banci. No, ukoliko se radi o velikim iznosima banke će primjenjivati propise za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma. Stoga ako imate velike količine novaca u hrvatskoj staroj valuti banka će vas tražiti porijeklo novaca. Moguće je da ste naslijedili novac u gotovini od bake, djeda ili nekog drugog tko nije novac u kunama na vrijeme pretvorio u eure pa ostavinska rasprava ili dokument o darivanju mogu biti dokaz o porijeklu novca na primjer.
Kako i kada mijenjati kune u eure nakon 2023. godine ako vam se ipak dogodi da u hrvatskim kunama ostane dio novaca ili kako smo naveli u primjeru možete i naslijediti hrvatske kune od nekoga tko ih nije promijenio. Od početka 2024. godine moći ćete i dalje mijenjati kune u eure po fiksnom tečaju eurokonverzije međutim samo na jednom mjestu, u Hrvatskoj narodnoj banci. Od početka 2024. ni poslovne banke, ni FINA, ni poštanski uredi neće više vršiti zamjenu hrvatskih kuna u eure, već samo HNB centralna banka.
HNB će trajno mijenjati hrvatske kune u novčanicama bez naknade, no kovanice će se moći zamijeniti samo narednih 3 godine od uvođenja eura, do kraja 2025. godine. Stoga, ne brinite ako i dobijete u nasljedstvo određeni iznos u hrvatskim kunama i ako se taj novac nalazi u novčanicama uvijek ćete ih moći zamijeniti za eure kod HNB, no ako pronađete kovanice to je potrebno učiniti do kraja 2025. godine.
Tagovi: