Kada je osnovana europska unija

Kada je osnovana europska unija

Europska unija je ostvarenja sna o miru

Nakon mnogih krvavih sukoba i drugog svjetskog rata koji je poharao svijet, od 1945 do 1959 godine se počinje stvarati politički okvir za ekonomsku i svaku drugu suradnju europskih država ne bi li ti česti sukobi bili okončani. Europska unija je ostvarenje sna o miru, ali se išlo polako, korak po korak. Prvo je 1951 godine europska zajednica za ugljen i čelik, to je dovelo do rimskih ugovora koji su tu suradnju pretvorili u europsku ekonomsku zajednicu.

Vijeće europe je osnovano već 1949 godine i u njemu je bilo deset država. Plan ujedinjenja država europe u tješnju zajednicu je dogovoren 9 svibnja 1950 godine i europska unija koja je izrasla na tim odlukama 9. svibnja slavi kao dan europe. Šest država se ujedinilo oko ideje suradnje, bile su to Belgija, Francuska, Njemačaka, Luksembirg i Nizozemska, a broj članica se povećavao u šest valova i ovaj savez država se još širi i nakon 28 članica.

Europska unija je službeno proglašena u Mastrichtu

Savez europskih država ima misiju očuvanja mira i moeđusobnog pomaganja u ekonomskom razvoju. Europska unija je službeno proglašena u Mastrichtu 1993 godine i to ime je zajedničko svim zemljama članicama, njih 28, a status država kandidatkinja za ulazak u europsku uniju čeka još Albanija, Crna gora, Makedonija i Srbija, dok Bosna i Hercegovina i Kosovo još uvijek čekaju da dobiju status kandidata za ulazak u europsku uniju što se u svjetlu novih prijetnji svjetskom miru i potencira.

Članice EFTE-a, Norveška, Island i Lihteštajn nisu članice europske unije no sudjeluju u zajedničkom radu u europskom ekonomskom prostoru oko slobodnog tržišta koji je osnovan 1994 godine, iako europska unija zahtijeva punopravno članstvo da bi države članice mogle uživati u svim pravima i blagodatima jedinstvenog slobodnog tržišta. Jedinstveno tržište se odnosi na slobodno kretanje ljudi, roba i usluga i članice EFTE-a jedine su nečlanice europske unije kojima je omogućeno sudjelovanje u jedinstvenom europskom tržištu.

Europska unija ima svoje simbole

Iako je to zajednica različitih naroda sa svojim nacionalnim identitetima, zajedno oni tvore jedinsveni europski identitet. Zato europska unija ima svoje simbole koji potvrđuju taj europski identitet. Europska zastava je prikaz dvanaest zlatnih zvijezda na plavoj podlozi, europska himna je Beethovenova Oda radosti, europska putovnica je uvedena 1985 godine, europske vozačke dozvole se izdaju od 1996 godine. Dan Europe se slavi 9 svibnja u svim članicama unije, a moto unije je Ujedinjeni u raznolikosti".

U većini država koje je europska unija prihvatila kao punopravne članice je uvedena jedinstvena europska valuta euro i to od 1 siječnja 2002 godine. Shengenskim sporazumom se ukidaju granične kontrole na većini europskih granica. Najvažniji europski ugovori su pariški ugovor iz 1951 godine, rimski ugovor iz 1957 godine i oni se smatraju osnivačkim ugovorima, a svi ostali ugovori omogućuju razvoj i sve bolje funkcioniranje europske unije u pravnim unutar-europskim i međunarodnim okvirima, a i propisuju nove uvjete o pristupanju europskoj uniji.


Tagovi: