Kada je popravni ispit

Kada je popravni ispit

Što je i kada je popravni ispit?

Popravni ispit u školi je postupak kojim se učenicima omogućuje da ponovno polažu ispit iz predmeta u kojem su dobili negativnu ocjenu na kraju nastavne godine. Ovaj ispit daje učenicima drugu priliku da pokažu svoje znanje i vještine te da poprave ocjenu kako bi uspješno završili školsku godinu i stekli potrebne uvjete za prelazak u sljedeći razred ili za završetak obrazovanja. Kada je popravni ispit je nakon završetka školske godine, a održava se za vrijeme ljetnih mjeseci, najčešće u kolovozu, prije početka nove školske godine. Kada je popravni ispit, učenici se trebaju prijaviti za popravni ispit i pripremiti se temeljito. Popravni ispit se sastoji od pisanog dijela i usmenog dijela, no može varirati ovisno o prirodi predmeta i kriterijima koje je odredio predmetni nastavnik ili školska ustanova. Učenici koji polože popravni ispit dobivaju prolaznu ocjenu koja im omogućuje nastavak obrazovanja bez gubitka godine. Ukoliko učenik ne položi popravni ispit, može mu se odrediti ponavljanje razreda.

Kako i kada je popravni ispit?

Kada saznate kada je popravni ispit, bitno je organizirati si pripremu za sami ispit. Prvi korak u pripremi je analiza gradiva koje je potrebno savladati. Potrebno prikupiti sve relevantne materijale, uključujući bilješke s nastave, udžbenike, radne bilježnice i sve dodatne resurse koje je nastavnik preporučio. Važno je jasno identificirati koje su teme i poglavlja uzrokovala poteškoće te se posebno usredotočiti na njih. Nakon što je gradivo analizirano, potrebno je izraditi detaljan plan učenja. Plan treba uključivati raspored učenja po danima i satima, vodeći računa o vremenu koje je preostalo do popravnog ispita. Ključ je rasporediti vrijeme tako da svaki dan bude posvećen specifičnom dijelu gradiva, s dovoljno vremena za ponavljanje i vježbanje do vremena kada je popravni ispit. Preporučljivo je koristiti tehnike aktivnog učenja, poput pisanja sažetaka, izrade mentalnih mapa i rješavanja problema iz udžbenika i starih ispita. Samoprocjena je važan dio pripreme za popravni ispit, te treba redovito testirati svoje znanje rješavanjem vježbi i ispitnih pitanja. Ako je moguće, možete nabaviti prethodne ispitne zadatke ili testove slične onima koje će se pojaviti na popravnom ispitu.

Kada je popravni ispit i kako se pripremiti?

Tijekom pripreme, važno je održavati zdravu rutinu koja uključuje dovoljno sna, redovite obroke i pauze za odmor. Mozak najbolje funkcionira kada je tijelo odmorno i zdravo, stoga je balansiranje učenja s fizičkom aktivnošću i opuštanjem ključ za optimalno pamćenje i koncentraciju. Također, dobro je izbjegavati sve vrste distrakcija tijekom učenja, kao što su mobiteli i i društvene mreže, kako bi se učenje obavljalo što učinkovitije. Uvijek možete otići do nastavnika ukoliko vam neko gradivo nije najjasnije. Ne treba se sramiti pitati za pomoć ili zatražiti dodatne materijale za vježbanje. Na sam dan kada je popravni ispit, važno je ostati smiren i fokusiran. Dobro je ponoviti ključne pojmove i formule do dana kada je popravni ispit, ali izbjegavati prekomjerno učenje koje može dovesti do stresa. Prije ispita, korisno je pojesti lagani obrok i pobrinuti se za dovoljno tekućine. Učenici trebaju stići na ispit na vrijeme i pažljivo slušati upute nastavnika. Tijekom ispita, pažljivo pročitajte sva pitanja i prvo odgovorite na najlakša pitanja pa postepeno idite prema težim pitanjima.


Tagovi: