Kada kastrirati mačku
Treba li se kastrirati mačka?
Kastracija i sterilizacija opisuju se kao kirurški zahvati koji se obavljaju od strane veterinara kako bi se kontrolirala reprodukcija mačaka. Početak godine aktivno je doba parenja mačaka, što znači da se većina vlasnika pita da li je potrebno kastrirati ili sterilizirati. Neovisno o tome da li je mačka u kući ili van nje, navedeni postupci su poželjni kako bi se spriječila neželjena legla. Kada se točno mačke tjeraju? Na našem podneblju mačke se krenu pariti čim dan krene biti dulji od 12 sati, u prosjeku od siječnja do jeseni.
Mačke nose mačiće otprilike dva mjeseca, i često biraju sakrivena mjesta kako bi se omacile. Ukoliko se ženka ne sterilizira nakon okota, ona će se krenuti tjerati već nakon tri tjedna. Ženka koja se ne sterilizira na godinu može imati i do tri legla, što je otprilike 18 novih mačića godišnje. Mačka svoju spolnu zrelost postiže već sa 6 mjeseci, što znači da ukoliko ona nije kastrirana ili sterilizirana može slobodno napraviti novi pomladak. Treba li se obaviti kastracija mužjaka i sterilizacija ženki? Ukoliko nemate u planu baviti se uzgojem ili imati leglo za sebe, odgovor je potvrdan.
Kako izgleda kastracija mačka?
Kada krene veljača često nastupa prvo tjeranje ženki, što budi zainteresiranost okolnih mužjaka. Mužjaci koji žive na ulici odlaze do kuća ili mjesta gdje se ženke tjeraju i često se bore za naklonost ženke. Mačka koja je zatvorena a nije kastrirana može postati vidljivo uznemirena, početi mijaukati, obilježavati stan ili kuću s urinom. Za vrijeme tjeranja mačaka, mužjaci često ulaze u tučnjave koje ostavljaju vidljive ožiljke, neredovito jedu, postaju neuredni i zapušteni.
U određenim slučajevima mačka može pokupiti i razne neizlječive bolesti poput mačjeg AIDS-a ili mačje leukemije. Kastracija će spriječiti navedeno, no ona neće odmah ukloniti spolni nagon mužjaka. Preporučuje se da se navedena operacija napravi u dobi od 8 do 12 mjeseci. Kako izgleda proces kastracije? Riječ je o rutinskom postupku u kojemu se odstranjuju testisi mužjaka kako bi se smanjio spolni nagon mužjaka. Preko eliptičnog reza uklanjanju se testisi, nakon čega slijedi proces oporavka i zacjeljivanja rane.
Da li je kastracija mačka poželjna?
Postoje razna mišljenja oko kastracije i sterilizacije. Često postoje uvriježena mišljenja kako kastracija čini životinju debelom, lijenom ili depresivnom. Mačka nakon kastracije može pokazati veći interes za hranu nakon gubitka spolnog nagona, no vlasnik je taj koji određuje da li će životinja jesti više ili ne. Poželjno je da se mačke hrane s jednakom količinom hrane i prije operacije, te da se održava zdrava tjelesna kilaža. Isto tako, mnogi misle kako je ovaj postupak neprirodan i nehuman.
Činjenice pokazuju kako kastrirane životinje žive dulje i zdravije od onih koje su reproduktivno aktivne. Koje su prednosti kastracije? Iako navedeni postupak služi kako bi se spriječio neželjeni okot, on ima i druge prednosti. Mačka koja je kastrirana ili sterilizirana ima manji rizik za dobivanje tumora u starijoj dobi, ona je smirenija i ne može se zaraziti mačjim bolestima, ne markiraju svoji teritorij i zadržavaju se u krugu dvorišta/kuće, sprječava se ubijanje neželjenih mačića.
Tagovi: