Kada mogu u starosnu mirovinu
Što je i kada mogu u starosnu mirovinu?
Kada mogu u starosnu mirovinu je kada osoba navrši 65 godina života i ima najmanje 15 godina mirovinskog staža. Ovo osnovno pravo omogućava pojedincima da uživaju u zasluženom odmoru nakon dugogodišnjeg rada. Međutim, tijekom prijelaznog razdoblja između 2020. i 2029. godine, žene imaju, za razliku od muškaraca, povoljnije uvjete za stjecanje prava na starosne mirovine. Naime, žene mogu otići u mirovinu je s nižom starosnom dobi, čime se priznaje specifičnost njihove radne i životne situacije. Od 1.1.2030. godine, uvjeti za stjecanje starosne mirovine bit će izjednačeni za žene i muškarce, čime se postiže potpuna ravnopravnost u mirovinama. Osiguranici koji su dulji niz godina radili jednako tako ostvaruju pravo na starosnu mirovinu u skladu s navedenim uvjetima. Pravo na to kada mogu u starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika stječe se kada osiguranik navrši 60 godina života i ima 41 godinu mirovinskog staža. U ovu kategoriju ulaze osiguranici čiji staž osiguranja uključuje efektivno, stvarno trajanje rada.
Kako i kada mogu u starosnu mirovinu?
Kada mogu u starosnu mirovinu, bilo redovitu ili za dugogodišnje osiguranike, stječe se od dana kada su ispunjeni svi potrebni uvjeti za stjecanje mirovine i nakon prestanka osiguranja. Ovo uključuje prestanak zaposlenja, obavljanje poljoprivredne djelatnosti, obrtničke djelatnosti, te drugih oblika radnog angažmana. Iznimku čine oni osiguranici koji su na osnovi izmijenjenog ugovora o radu nastavili raditi do polovice punog radnog vremena. To znači da zaposlenici mogu ostvariti pravo na mirovinu bez prekidanja radnog odnosa. Najraniji mogući trenutak kada mogu u starosnu mirovinu je prvi dan nakon što je bio prekinut radni odnos, no pod uvjetom da je zahtjev bio podnesen unutar šest mjeseci od završetka osiguranja. Ako se zahtjev podnese nakon tog roka, pravo na mirovinu može se ostvariti tek za šest mjeseci unatrag, a računa se od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon što je bio podnošen zahtjev. Starosna dob za ostvarivanje prava na mirovinu može biti niža ovisno o dužini mirovinskog staža s dodatnim trajanjem.
Na koji način i kada mogu u starosnu mirovinu?
Od 1.1.2019. godine, osiguranici koji su radili na poslovima s različitim stupnjem povećanja staža mogu ostvariti pravo na starosnu mirovinu, a kada mogu u starosnu mirovinu je puno ranije nego što bi inače mogli, ali samo pod uvjetom da su proveli odgovarajući broj godina na takvim poslovima. Ključna promjena u odnosu na prethodne propise je ta da se dobna granica za kada mogu u starosnu mirovinu se može smanjiti prema najnižem stupnju povećanja staža koji je osiguranik ostvario za ostatak razdoblja provedenog na poslovima s povećanim trajanjem, a za koje još nije snižena dobna granica. Ako osiguranik zadovoljava uvjet potrebnog broja godina rada na poslovima s različitim stupnjem povećanja, ali nema dovoljan broj godina za smanjenje prema određenom stupnju, dobna granica se smanjuje prema najnižem stupnju povećanja koji je ostvario tijekom svojeg radnog vijeka. Ovo omogućuje fleksibilnost i priznanje rada u različitim uvjetima te prilagodbu dobne granice ovisno o specifičnostima radne karijere osiguranika.
Tagovi: