Kada orezati smokvu

Kada orezati smokvu

Orezivanje smokve, optimalno vrijeme

Orezivanje smokve je potrebno kako bi dobili zdravo te oblikovano stablo koje daje krupne plodove. Pravilna rezidba je svakako neophodna, jer s njom dobivamo sljedeće stavke: Koloraciju između vegetativnog prirasta te rodnosti, količinu kao i kvalitetu ploda, oblik ploda, veličinu te visinu krošnje, produktivnost. Kada je optimalno vrijeme za orezivanje smokve? Postoje razni termini u kojima se vrši rezidba. U jesenskom razdoblju radi se uklanjanje oštećenih te polomljenih grana, vodopija kao i izdanaka.

Najoptimalnije vrijeme za rezidbu je ranije proljeće kada postoji minimalna opasnost od mraza. Potrebno je imati na umu kako je smokva biljka koja ima takozvanu fazu zimskom mirovanja, i ona je upravo tada najidealnija za orezivanje. Zašto? Biljke koje daju voće mogu "krvariti" kada se sječu, točnije, one puštaju sok. Navedeno će se dogoditi i sa smokvom ako se rezidba radi u doba njene aktivnosti. Ovo krvarenje biljke može povećati rizik od prodiranja raznih bolesti u ranu, i upravo to može dovesti do problema s biljkom i plodovima.

Orezivanje smokve, rezidba mlađih sadnica

Razlikuje se orezivanje smokve kada imamo za cilj postići formiranje uzgojnog oblika na mladim sadnicama, i orezivanje kada želimo održati formirano stablo i rodnost. Koliko dugo se smokva formira? Proces njenog formiranja može trajati između tri do pet godina, ovisno o tome koliko je stara sadnica i koliko je ona razvijena. Kako se radi orezivanje smokve koja je mlada? Kada se uzme stablo mlade smokve ono će se prikratiti na visinu do jedan metar.

Navedeno će potaknuti rast mladog granja. Sljedeće godine je potrebno ostaviti tri najrazvijenije grane koje je nužno samo malo prikratiti, ostali prirasti na deblu se moraju ukloniti. Naredne godine navedeni posao će ovisiti o samom uzgojnom obliku. Za smokvu mnogi obično odabiru uzgojni oblik vaze. Kod mladica također vrijedi pravilo da se rezidba radi dok je drvo u stanju svog mirovanja. Kako se prepoznaje ovo stanje mirovanja? Na listopadnim biljkama navedeno će se veoma lako prepoznati - opadne im sve lišće i neaktivne su tijekom zime.

Orezivanje smokve, ravnoteža u rastu i rodnosti

Kada imamo već formiranu smokvu/krošnju, cilj će biti da se zadrži njen oblik, da se uspostavi korelacija vegetativnog kao i rodnog prirasta i da se tako održi njena produktivnost. Orezivanje smokve ovdje će krenuti od vrha krošnje. Prvo će se ukloniti sve polomljene grane, vodopije, grane koje smetaju jedna drugoj ili grane koje se preklapaju, grane koje zasjenjuju unutrašnjost same krošnje. Poželjno je da se odrežu i malene plodne grane koje rastu prema unutrašnjosti i isto tako zaklanjaju svjetlost.

Cilj je osigurati dovoljan protok svjetla i osunčanost ploda. Navedeno će dati biljci dovoljno snage kako bi se nastavila razvijati i rasti. Svjetlost potiče formiranje novih grančica, plodova, ali i smanjuje mogućnost pojave i napada raznih štetnika te infekcija. Kada je rast slabiji, orezivanje smokve radi se na način da se radi povratni rez koji prikraćuje grane bliže osnovi kako bi se dobila aktivacija uspavanih pupoljaka. Nije potrebno rezati deblje grane jer one teže zarastaju, već samo tanje.


Tagovi: