Kada piti magnezij ujutro ili navečer
Sportašima se uzimanje magnezija uvijek savjetuje nakon sportskih aktivnosti, nikako prije, jer zbog njegovog opuštajućeg efekta na tijelo sportski rezultati mogu biti slabiji. Vrijeme uzimanja ovisi o tome koji magnezij uzimate i zbog čega ga uzimate. Mg glicinat je najbolje uzimati navečer 1 - 2 sata prije spavanja jer povoljno i opuštajuće djeluje na kvalitetu sna, svakako čitajte preporuke za uzimanje, a možete se posavjetovati i sa svojim liječnikom, jer većina mg pripravaka imaju laksativan učinak.
Ne želite se šetati cijelu noć do wc-a zbog proljeva koji magnezij može izazvati. Mg citrat i mg oksid uzimajte ujutro ili oko ručka upravo zbog brze apsorpcije i mogućeg proljeva. Ove dvije vrste magnezija se najčešće i uzimaju za poticanje i reguliranje probave. Mg malat je u kombinaciji s jabučnom kiselinom i djeluje poput nekog energetskog pića, pa ga je najbolje uzimati ujutro, po mogućnosti uz doručak, naročito ako ga uzimate prije zahtjevnih i napornih treninga.
Većina ljudi su skloni vitamine, dodatke prehrani i suplemente uzimati napamet, a da ni ne znaju jesu li im potrebni, samo zato jer su čuli ili pročitali da ih je dobro uzimati. Trebalo bi da sve mikronutrijente unosimo u tijelo kroz zdravu prehranu, ali neke bolesti i stanja dovedu tijelo u deficit pa ih treba uzimati. No, nema smisla uzimati magnezij ako niste u deficitu, jer ga tijelo neće iskoristiti, a možete imati mučnine, povraćanja i proljev.
Magnezij u preporučenim dozama će vam sigurno koristiti, siguran je za sve dobne skupine, a moguće predoziranje se manifestira probavnim tegobama, bolovima u trbuhu, mučninom, povraćanjem i proljevom, a toksičan postaje ako uzimate više od 5 000 miligrama dnevno i može završitikobnimishodom. Uz to osobe koje moraju uzimati više različitih lijekova za različite bolesti morate znati da uzimanje magnezija može usporiti apsorpciju nekih lijekova, naročito ako uzimate lijekove za dijabetes, antikoagulanse, diuretike i neke vrste antibiotika.
Proizvodnja magnezija nije moguća u ljudskom tijelu, unosimo ga hranom ili kao dodatak prehrani. Magnezij je jako važan za ljudsko zdravlje, a povećane potrebe za njim imaju sportaši, žene, trudnice, dojilje, adolescenti, djeca u razvoju, dijabetičari, visokotlakaši, osobe koje pate od migrena, oni koji boluju od osteoporoze i srčani bolesnici. Smiruje grčeve u mišićima, smanjuje stres, ublažava nesanicu, ovisno o vrsti može smanjiti i kiselost u želucu. Tijekom uzimanja magnezija je potrebno kontrolirati probavu.
Magnezij može ublažiti nuspojave nekih lijekova, ali i smanjiti učinkovitost nekih lijekova, zato je prevažno pravilno doziranje i uzimanje magnezija. Ako imate zdrave bubrege višak magnezija će se izlučiti kroz urin, a kod prejakih probavnih reakcija se morate posavjetovati sa svojim liječnikom. Svako pakiranje magnezija ima priložene tablice sa preporučenim dnevnim dozama magnezija. Srčani i bubrežni bolesnici se prije uzimanja magnezija trebaju posavjetovati sa svojim liječnikom. Između uzimanjamagnezija i drugih lijekova treba napraviti razmak od 2 - 3 sata.
Tagovi: