Kada se beba počinje okretati s trbuha na leđa
Beba je željna novih postignuća već sa 4 mjeseca
Novi roditelji često se pitaju kako će znati da se njihova beba normalno razvija? Prije svega potrebno je imati na umu da se sve bebe razvijaju različitim intenzitetom i da se motoričke sposobnosti lagano razvijaju već od prvog mjeseca života. U prvom i drugom mjesecu bebe samostalno podižu glavicu i mogu ju kratko držati stabilnom ukoliko je na trbuhu. Ovdje se razvija i mišićni tonus, bebe postaju svjesne svoje okoline, pokreti postaju mirniji.
U drugom i trećem mjesecu bebine nogice su većinom savinute, polako podižu i prsni koš, postavljene na leđima pružaju ruke i noge do sredine tijela. U trećem i četvrtom mjesecu bebe polako napreduju i ovdje se može primijetiti kako se lagano samostalno okreću s leđa na trbuh i natrag. Primjećuje se i koordinacija kod posezanja i držanja predmeta, premještanja predmeta u rukicama. Pojedine bebe će ovdje i samostalno postići polusjedeći položaj i držati glavicu uspravnom. Na leđima će hvatati nogice i lagano ih povlačiti prema ustima. Naravno, potrebno je imati na pameti da neće svaka beba jednako napredovati, no do četvrtog mjeseca života ona bi trebala postići navedeno.
Ne razvija se svaka beba jednakim tempom
Od prvog do četvrtog mjeseca života. većina beba će se truditi usvajati nove pokrete i usvajati motoriku pokreta. Što slijedi nakon četvrtog mjeseca? Beba će nakon četvrtog mjeseca već lagano pružiti svoje rukice i nogice, pritom blago savijajući leđa. Hvat sa rukicama postaje jači i može dulje vremena u šakicama zadržavati stvari bez ispadanja. Ovdje se polagano razvija i ona dječja radoznalost i bebe će krenuti dodirivati razne stvari, okretati predmete, mahati sa rukicama i nogicama, saginje se i diže samostalno.
U šestom mjesecu života ova prirodna radoznalost još više raste i nastupa povećano istraživanje okoline. U sedmom mjesecu života kreće uzbudljivo razdoblje u razvoju bebe. Ovdje započinje veća neovisnost i dolazi do samostalnog hranjenja, postizanja bolje ravnoteže, puzanja po podu. Osmi i deveti mjesec rezervirani su za daljnju radoznalost i ovdje će bebe usavršiti svoje puzanje i polako krenuti u stajanje. U desetom mjesecu bebe će se polako dizati u stajaći položaj uz potporu.
Beba postaje samostalnija nakon desetog mjeseca života
Iako se svaka beba razvija svojim tempom, potrebno je navesti kako je deseti mjesec često označen s početkom puzanja i traženjem boljeg oslonca. Ovdje će se neke bebe lagano dizati uz pomoć oslonca i uraditi svoje prve korake. Što bi jedna beba trebala već postići u desetom mjesecu? Bebe bi do tada trebale usavršiti samostalno sjedenje i okretanje, mijenjanje položaja i držanje stvari u rukama. Kako će izgledati daljnji razvoj?
U jedanaestom mjesecu života bebe će preciznije koristiti svoje ruke i prstiće, spuštat će se lagano u čučanj, skupljati predmete iz okoline, započet će lagano trčkarati i penjati se. Od dvanaestog mjeseca nadalje bebe će biti svjesne svoje okoline. Neke bebe će ovdje već samostalno i hodati, dok će neka tek savladati samo stajanje. Sasvim je normalno da djeca prohodaju do 18 mjeseci, no ukoliko se to i ne dogodi ne treba odmah nagađati kako se dijete ne razvija dobro. I dok postoji određeno vrijeme i princip kako bi se bebe trebale razvijati, potrebno je imati na umu da razvoj nije kod svih isti.
Tagovi: