Kada se isplaćuje regres
Zatraži brzi kredit
Koji iznos trebate?
Koji rok plaćanja želite?
Nove korisnike ne tražimo platnu listu za iznose do 500 € na maksimalan rok do 30 dana!
Što je regres?
Ljeto često predstavlja najiščekivaniji period godine za mnoge zaposlene, a to je posebno zbog nadolazećeg godišnjeg odmora. U svrhu pokrivanja određenih troškova koji se mogu pojaviti tijekom odmora, poslodavci imaju mogućnost sukladno poreznim propisima isplatiti zaposlenicima neoporezivu naknadu poznatu kao regres. Regres predstavlja materijalno pravo zaposlenika koje se ostvaruje na temelju pravila postavljenih u aktima, kao što su pravilnik o radu, ugovor o radu ili kolektivni ugovor, koji reguliraju radni odnos. Ako ovo pravo nije izričito propisano, zaposlenici ga ostvaruju prema volji poslodavca koji odlučuje o isplati regresa. Svrha regresa je pokriti dodatne troškove koji nastaju za vrijeme godišnjeg odmora, kao što su troškovi putovanja i slično. Neoporeziva i oporeziva isplata regresa regulirana je poreznim propisima. Prema Pravilniku o porezu na dohodak, poslodavac može isplatiti neoporezivo i oporezivo. Zaposleniku se može isplatiti neoporezivi do iznosa od 400 eura godišnje kao prigodne nagrade, te do 660 eura godišnje kao nagrada za radne rezultate i druge oblike dodatnog nagrađivanja radnika.
Kako se isplaćuje regres?
Neoporeziva isplata regresa prema Pravilniku o porezu na dohodak ostvariva je pod određenim uvjetima. Ako poslodavac isplaćuje fizičkoj osobi, odnosno zaposleniku s kojim ima sklopljen radni odnos temeljem ugovora o radu, i ako iznos isplate ne prelazi 400 eura godišnje, uz uvjet da zaposlenik tijekom istog poreznog razdoblja nije primio druge prigodne nagrade u ukupnom iznosu preko 400 eura, bilo od istog ili drugih isplatitelja. Regres u iznosu do 400 eura može se isplatiti neoporezivo i u novcu i u naravi. Također, uz neoporezivu isplatu regresa u naravi, poslodavci imaju mogućnost dodatno pružiti dar u naravi do vrijednosti od 80 eura godišnje. Za neoporezivu isplatu, poslodavac je dužan izraditi Izvješće o primicima poreza na dohodak i prirezu te doprinosima za obvezna osiguranja najkasnije do 15. dana u mjesecu. Što se tiče oporezive isplate regresa, ako je poslodavac tijekom godine isplatio prigodne nagrade i regres, potrebno je utvrditi je li prekoračena neoporeziva svota od 400 eura. Ako je isplata regresa iznad te svote, razlika se smatra dohotkom od nesamostalnog rada ili plaćom. Poslodavci su obvezni prijaviti oporezive isplate Poreznoj upravi putem JOPPD obrasca, pritom vodeći računa o kumulativnom obračunu poreza na dohodak u skladu s poreznim razredima i osobnim odbitkom za pojedini mjesec.
U koje vrijeme se isplaćuje regres?
Pravo na neoporeziv regres može se ostvariti bez obzira na trajanje radnog odnosa s poslodavcem tijekom godine. No, ova povlastica odnosi na radnike koji koriste godišnji odmor kod poslodavca koji im isplaćuje ovo. Međutim, potrebno je voditi računa o ukupnom iznosu prigodnih nagrada koji ne smije prelaziti 400 eura godišnje po pojedinom radniku. Poslodavci bi također trebali obratiti pažnju na činjenicu da ne mogu isplatiti regres radnicima koji su trenutno na porodiljskom, roditeljskom dopustu ili bolovanju, budući da ovi radnici koriste prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja te ne troše godišnji odmor u navedenim razdobljima. Ipak, nema prepreke da poslodavac isplati uskrsnicu ili božićnicu radnicima koji su na porodiljskom, roditeljskom dopustu ili bolovanju. Kada je riječ o situaciji kada radnik istovremeno radi kod više poslodavaca, poslodavac koji ga isplaćuje dužan je zatražiti pisanu izjavu radnika o eventualnim primanjima od drugih poslodavaca tijekom istog poreznog razdoblja. Ukoliko su primanja već djelomično isplaćena, neoporeziva isplata regresa može se odnositi samo na razliku do 400 eura.
Tagovi: