Kada se sadi erika
Što je erika?
Erika je rod biljaka koji uključuje različite vrste zimzelenih grmova koji pripadaju porodici Ericaceae. Najpoznatija vrsta erike je Calluna vulgaris, poznata i kao vrisak ili ljubičasta erika. Ova biljka raste na kiselim tlima i može se videti na planinskim područjima, tresetištima i drugim staništima koja podržavaju njezin rast. Ovaj grm ima sitne igličaste listove i cvjetove koji se mogu pojaviti u različitim bojama, uključujući bijelu, ružičastu, crvenu i ljubičastu. Cvjetovi erike često pokrivaju grm tijekom cvatnje, čineći ga privlačnim ukrasom. Ove biljke su popularne u vrtlarstvu i pejzažnom uređenju zbog svoje otpornosti na sušu i svoje sposobnosti da dodaju boju vrtu tijekom cijele godine. Također se mogu posaditi u tegle kao sobne biljke. Na taj način će Vašem domu dati ljepši ugođaj za vrijeme zimskih dana. Ovaj zimzeleni grm je također povezan s tradicijom u nekim europskim kulturama. Na primjer, u Škotskoj se ovaj grm koristi za pravljenje tradicionalnih metli koje se koriste u čišćenju kuća.
Kako se sadi erika?
Erika je veoma jednostavna za posaditi, no kako biste postigli uspješne rezultate, bitno je se pridržavati se određenih koraka. Prvi korak je odabrati idealno mjesto sadnje. Erika preferira sunčana ili polusjena mjesta. Dobro je odabrati mjesto s propusnim tlima. Tlo bi trebalo biti kiselo do blago kiselo. Ako tlo nije dovoljno kiselo, možete ga prilagoditi dodavanjem kiselog tla ili treseta. Dobro pripremite tlo kopanjem i uklanjanjem korova. Dodajte kompost ili treseta u tlo kako biste poboljšali strukturu tla i zadržavanje vlage. Kada kupujete sadnice erike, kupujte ih od pouzdanih vrtnih centara ili rasadnika. Sadnice posadite u tlo na udaljenosti od oko 30-45 cm, ovisno o vrsti erike i sorti koju sadite. Iskopajte rupu koja je duboka i široka otprilike dva puta širine korijenovog sustava sadnice. Ako je tlo gusto, možete dodati pijesak kako biste poboljšali drenažu. Temeljito zalijte sadnicu nakon sadnje. Prvih nekoliko tjedni redovito zalijevajte sadnice kako biste potaknuli uspostavljanje korijena. Eriku nije potrebno gnojiti. Što se tiče hladnoće, većina vrsta erike je otporna na hladnoću, ali u hladnijim područjima je dobro staviti zaštitni sloj oko biljke kako biste ih zaštitili od niskih temperatura.
U koje vrijeme se sadi erika?
Što se tiče kada je najbolje vrijeme za posaditi eriku, obično se preporučuje u jesen ili rano proljeće jer je to vrijeme kada tlo nije ni previše hladno ni previše toplo, što pomaže u lakšem uspostavljanju korijenja biljaka. Sadnja u jesen omogućava biljkama da se smire i uspostave korijen prije hladnih zimskih mjeseci. Idealno razdoblje za sadnju u većini područja je od rujna do studenog, prije nego što tlo postane previše hladno. Ako niste uspjeli posaditi biljku u jesen, uvijek ju možete posaditi u ranom periodu proljeća kada je također pogodno za sadnju erike. Razdoblje između ožujka i svibnja je najbolji period za sadnju ove biljke. Erika će najbolje uspjeti u periodu jeseni ili ranog proljeća kada temperature nisu niti preniske niti previsoke. Kada je erika posađena, bitno je tijekom prvih nekoliko tjedni paziti na moguće štetnike te redovito zalijevat kako bi biljka uspjela i primila se u tlo. Na taj način će Vam ovaj zimzeleni grm uspjeti.
Tagovi: