Kada se slavi Dan hrvatske knjige

Kada se slavi Dan hrvatske knjige

Što je i kada se slavi Dan hrvatske knjige?

Kada se slavi Dan hrvatske knjige je 22. travnja, a Hrvatski sabor je 1996. godine donio je odluku kojom se taj datum proglašava Danom hrvatske knjige. Kada se slavi Dan hrvatske knjige se odaje počast velikom hrvatskom književniku Marku Maruliću, autoru znamenitog epa "Judita". Marulić je dovršio ovo remek djelo upravo 22. travnja 1501. godine u Splitu. Time je Dan hrvatske knjige postao simboličan način sjećanja na jednog od najvažnijih autora u povijesti hrvatske književnosti. Od 1997. godine, u organizaciji Društva hrvatskih književnika i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, na Dan hrvatske knjige dodjeljuju se godišnje nagrade. Te prestižne nagrade uključuju Judita za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, Davidias za najbolju knjigu ili najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike, te Slavić za najbolju autorsku knjigu odnosno objavljeni prvijenac. Nagrade uključuju novčani iznos i povelju, te predstavljaju značajnu motivaciju i priznanje autorima i prevoditeljima koji se bave hrvatskom književnom baštinom.

Kako se slavi i kada se slavi Dan hrvatske knjige?

Kada se slavi Dan hrvatske knjige je 22. travnja, dok Svjetski dan knjige se slavi 23. travnja. Na Glavnoj skupštini UNESCO-a 1995. godine donesena je odluka da se 23. travnja obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava. Ovaj datum ima posebno značenje u svjetskoj književnosti, jer su na taj dan 1616. godine preminuli William Shakespeare, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. UNESCO ovom prilikom poziva čitatelje, autore, izdavače, prevoditelje, knjižničare, nastavnike, privatni sektore, javne institucije i neprofitne organizacije da promoviraju knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava. Također, 23. travnja održava se i manifestacija Svjetska noć knjige, koja dodatno naglašava značaj knjige i čitanja u suvremenom društvu. Hrvatska je svoju inačicu ove manifestacije pokrenula 2012. godine. Inicijativu su započeli Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te udruga Knjižni blok. U organizaciju su se pridružili i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika te portal Moderna vremena Info. Kada se slavi Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige, objedinjeni su u jedinstvenu manifestaciju Noći knjige.

Kada se slavi Dan hrvatske knjige uopće?

Manifestacija Noć knjige ima nekoliko ključnih ciljeva. Kada se slavi Dan hrvatske knjige i Svjetskog dana knjige, obilježavaju se ti datumi za vrijeme ove manifestacije. Kada se slavi Dan hrvatske knjige, potiču se aktivnosti vezane uz knjige, čitanje, prevođenje, izdavaštvo, knjižnice, autore i čitatelje. Cilj manifestacije je ujediniti različite institucije, organizacije, neprofitne i interesne skupine te tvrtke koje se bave knjigom kako bi se promicala knjiga i kultura čitanja. Poboljšava se suradnja knjižara, nakladnika, medija i državnih institucija, te se otvara dijalog između književne produkcije i publike. Organiziraju se javne tribine i rasprave, te se potiču dijalozi o statusu knjige, autora, prevoditelja, izdavača i knjižnica. Jačaju se povezanost i suradnja unutar lokalnih zajednica kroz aktivnosti vezane uz knjige. Manifestacija Noć knjige u Hrvatskoj je važan kulturni događaj koji snažno doprinosi u očuvanju i promociji hrvatske književne baštine, te potiče čitanje i ljubav prema knjigama među svim generacijama, bilo mlađih ili starijih.


Tagovi: