Kada staviti vinobran u vino

Kada staviti vinobran u vino

Što je vinobran i zašto se dodaje u vino?

Jedan od zasigurno najpoznatijih alata za proizvodnju vina je vinobran. Riječ je o kemijskom spoju koji je poznati pod nazivom kalijev metabisulfit. Dolazi u obliku bijelog praha i najviše se koristi u enološke svrhe kako bi pospješio čišćenje mošta te vina. Njegovim dodavanjem postižemo otapanje polifenola, dobivamo antioksidacijsko djelovanje na oksidacijske enzime, snižavamo kiselinu i dobivamo antiseptičko djelovanje na sve neželjene bakterije.

Vinobran ima miris koji je karakterističan za sumpor. Veoma je proširen u današnjoj prehrambenoj industriji i najčešće se koristi kao konzervans koji sadrži oznaku E224. Pronalazimo ga kod proizvodnje konzervirane hrane, voćnih sokova i sušenog voća i vina. Zašto se koristi kod pripreme vina? Ako gledamo s tehničke strane, vinova loza je otrovna za ljude i ona može izazvati mučninu kao i povraćanje u većim količinama.

Međutim, njena primjena u današnjim kućanstvima je manja i nije štetna po zdravlje. Kada dodajemo Kalijev metabisulfat on će se raspasti na 190 stupnjeva i pretvorit će se u Kalijev sulfat te sumporni dioksid. Upravo je navedeni sumporov dioksid aktivan sastojak vinobrana, te je on zaslužan za antimikrobno kao i antioksidativno djelovanje. Topiv je u vodi, ali ne i u alkoholu, stoga ga je preporučljivo prije dodavanja u vino rastopiti u vodi.

Kada je najbolje vrijeme za pretok vina i kada se dodaje vinobran?

Iskusni vinari govore kako se vino pretače u mjesecima koji imaju slovo S - Studeni, siječanj i svibanj. Prvi pretok vina poželjno je napraviti u studenome. Kako bi se postigao optimalni tijek samog vrenja, nužno je da je vino na temperaturi od 16 do 18 stupnjeva kako bi se moglo napraviti previranje zadnjeg šećera. Ovo je osobito važno za sva ona vina koja imaju veći sadržaj od ukupnih kiselina kako bi se moglo završiti takozvan jabučno mliječno vrenje.

Poslije navedenog tihog varenja vino će se prvi puta pretočiti kako bi se odvojilo od samog oblina taloga od kvasca. Vrši se 2 do 3 tjedna nakon tihog vrenja. Da bi izvršili prvi pretok vina, morate obratiti pažnju na sljedeće: Da li je vino do kraja provrelo bez dodatnih ostataka šećera i da li je završen biološki proces u razgradnji jabučne kiseline. Kada se dodaje vinobran? Vinobran se dodaje najmanje 48 sati prije samog pretoka vina. Kalijev metabisulfit potrebno je otopiti i uliti u bačvu vina gdje se on mora dobro izmiješati.

Kako se određuje dozrijevanje vina i da li je vinobran koristan?

Pred sami prvi pretok kao i nakon njega, mlada vina će biti neskladnog okusa i mirisa Što će vrijeme više prolaziti, vino će sve više dozrijevati kao i bistriti. U vinu se za ovo vrijeme odvijaju mnogi fizikalno kemijski procesi. Ovi procesi su pod utjecajem alkohola, količine kiseline, ekstrakata, šećera, vinobran, kisik koji dolazi u vino tijekom procesa pretoka ili kroz drvene bačve. Kako se određuje dozrijevanje vina? Ono se određuje redovitim kušanjem, jer tada se može ustanoviti u kojemu je stanju samo vino (organoleptička ocjena).

Kušanjem će se ustanoviti da li je vino dovoljno bistro, da li ima dobru boju, kakav je okus i da li ima dobar miris. Kada je vinar u određenom trenutku zadovoljan s navedenom organoleptičkom kvalitetom vina, onda se vrši drugi pretok vina koji se obavlja uz manje zračenje i primjerenije sumporenje. Da li je vinobran koristan? Suvremenija proizvodnja vina danas je nezamisliva bez upotrebe navedenog konzervansa. Dodavanjem vinobrana štitimo vino od njegove oksidacije kao i neželjenog stvaranja mikroorganizama.


Tagovi: