Kako biti ekološki osviješten

Kako biti ekološki osviješten

Kako biti ekološki osviješten počinje promjenom načina života

Bahata rasipnost i komocija su uz pohlepu, megalomaniju i brda smeća glavni krivci za sadašnju ekološku krizu koja je glavni okidač za klimatske promjene i ostale krize. Ekološka kriza je kriza morala i savjesti. Hiperprodukcija potiče hiperpotrošnju, a to povećava ekološku krizu. Kako biti ekološki osviješten počinje promjenom načina života, smanjenjem potrošnje se smanjuju sva zagađenja, a izbacivanje štetnih proizvoda iz upotrebe počevši od plastike će se svijet i planeta polako početi čistiti i oporavljati.

Kako biti ekološki osviješten, za početak štedite energiju, vodu i ostale prirodne resurse. Ne kupujte brda hrane jer ćete pola baciti, to je bacanje novca, pametnijim kupovanjem bi se smanjila i pretilost u svijetu koja je također ekološki problem zagađene svijesti i nemogućnosti samokontrole. Perilice suđa i rublja uključujte u terminima jeftinije struje, frižidere redovito odleđujte i čistite, u kupnju nosite platnene vrećice, smanjite kupaonsku plastiku kupujući higijenske potrepštine u rinfuzi i punite već postojeće bočice.

Kako biti ekološki osviješten počinje u vašem kućanstvu

Automobil koristite kada je to potrebno, vozite se javnim prijevozom, biciklirajte ako ne idete daleko, korisno je za tijelo, zdravlje i novčanik ili hodajte, hodanje je najprirodniji način kretanja za čovjeka i posve je besplatno. Kako biti ekološki osviješten počinje u vašem kućanstvu, izbacite skupe, agresivne i štetne kemikalije za čišćenje, koristite vodu, ocat i sodu bikarbonu. Razvrstavajte smeće, tako ćese reciklirati sve što je moguće reciklirati, voće i povrće kupujte sezonski i koliko vam treba.

Frižideri i zamrzivači su veliki potrošači energije, a sezonsko, svježe voće i povrće direktno sa nekog obližnjeg opg-a je i zdravije i ukusnije. Kako biti ekološki osviješten, tako da vi budete promjena u svijetu koju želite od drugih. Staru odjeću i obuću darujte potrebitima (caritas, crveni križ) i ne kupujte nepotrebne stvari koje ćete već sutra odbaciti. Koristite prirodnu kozmetiku, manje je agresivna za vašu kožu i manje štetna za okoliš, a uz malo truda možete je i sami napraviti.

Kako biti ekološki osviješten, ne bacajte ništa u okoliš

Nikada ljudi u cijeloj povijesti svijeta nisu toliko bacali hrane, odjeće, obuće i drugih stvari. Ako se nečega baš želite riješiti prvo tri puta razmislite, možete li to osvježiti, prenamijeniti ili reciklirati. A ao baš odlučite bacati, odvezite do najbližeg reciklažnog dvorišta. Kako biti ekološki osviješten, ne bacajte ništa u okoliš, ni u šumu, ni u vodu, jer gdjegod da to bacite ranjavate i zagađujete prirodu koja je i vaš svijet koji ostavljae svojoj djeci.

Kako biti ekološki osviješten, tako da prvo provedete duhovnu ekologiju koja kaže da sve što učinimo prirodi, ona će nam vratiti. Ekologija duše, svijesti i savjesti su nužni preduvjeti odgovornog življenja i postupanja. Priroda ima veću moć obnavljanja od čovjeka, ali joj treba više vremena i zagađivači tu obnovu neće dočekati. U mnogim bajkama, mitovima i pričama se spominju zatrovani izvori, vodotoci i bunari koji su se pročistili dugo nakon što su zagađivači nestali, ostala su samo sjećanja u pričama.


Tagovi: