Kako čitati nalaz denzitometrije
Što je denzitometrija i kako čitati nalaz denzitometrije
Denzitometrija je medicinska medota snimanja koštane mase kojom se dijagnosticira osteoporoza. Osteoporoza je bolest gustoće kostiju zbog čega dolazi do lomova, bolova, upaljenosti, prijeloma kod manjih padova ili udaraca jer su kosti oslabljene. Ukoliko dolazi do lomova pri manjim padovima, te se to ponavlja svakako se trebate obratiti svom liječniku.
Ukoliko ne postoje takvi problemi, redovna kontrola denzitometrija se treba obaviti u dobi od 65 godina kod žena, a dok je kod muškaraca prva kontrola dovoljna oko 70. godine. No kako čitati nalaz denzitometrije prije nego ga dostavite svom liječniku. Kada je nalaz T score do -1 nalaz je normalan, ukoliko je T score između -1 do -2,5 radi se o osteopeniji, a nalaz niži od -2,5 ukazuje da postoji osteoporoza.
Liječnik je taj koji zna kako čitati nalaz denzitometrije, pa vi kao laik se ne trebate zamarati brojkama jer niste upućeni niti kako čitati nalaz, niti kako postaviti dijagnozu, a niti kako liječiti stanje koje će pokazati nalaz denzitometrije.
Rezultati testa i kako čitati nalaz denzitometrije
Denzitometrija je metoda kojom se određuje gustoća minerala u kostima, na engleskom bone mineral density ili skraćeno BMD. BMD se koristi na dva načina kako čitati nalaz denzitometrije i to da se vaš test uspoređuje s gustoćom kostiju mladih zdravih osoba takozvani T score, a drugi način je da se vaš test uspoređuje s nalazima vaših vršnjaka koji se naziva Z score.
Prije spomenuti rezlutati T score od -1 do više od -2,5 dolazi iz usporedbe s rezultatima nalaza mlade zdrave osobe, pa standarna devijacija može biti i +1 što upućuje da su vaše kosti gušće nego kod mladih osoba. Ovisno koliko T score iznosi toliko su vaše kosti manje čvršće od normalne čvrstoće kostiju mlade osobe.
Način kako čitati nalaz denzitometrije ovisti će i o liječniku, metodi koju liječnik koristi, stoga tumačenje nalaza treba prepustiti liječnicima koji će se pobrinuti da se postavi ispravna dijagnoza, te preporučiti liječenje ovisno o gustoći vaših kostiju.
Koji su rizici i kako čitati nalaz denzitometrije
Postoje brojni rizici koji mogu utjecati na smanjenjenje gustoće kostiju, a prvenstveno je to starost, te genetika koja se prenosi od prethodnih generacija koji su također imali problema s gustoćom kostiju. Način kako čitati nalaz denzitometrije prepustite liječniku koji je specijalista za ovo područje koji će vam i postaviti dijagnozu. Rizik za smanjivanje gustoće kostiju kod žena je i period postmenopauze naročito onih koje ne uzimaju estrogen.
Pušenje je rizik za brojne bolesti, a jedna od njih je i osteoporoza i smanjivanje gustoće kostiju. Također dugotrajno korištenje steroida i određenih lijekova mogu utjecati na smanjivanje gustoće kostiju čak i kada se zdravo hranite i redovito vježbate. Pretjerana konzumacija alkohola djeluje na brojne organe u tijelu, pa tako i smanjuje gustoću kostiju, a osobe koje imaju nizak indeks tjelesne mase imaju visok rizik od dobivanja osteoporoze.
Određene bolesti poput bolesti jetre i bubrega, dijabetes tip 1, reumatoidni artritis, hiperparatireoza, te hipertireoza rizik su za pojavu osteoporoze i smanjene gustoće kostiju kada će biti potrebno napraviti denzitometriju, te će vam liječnik sve objasniti i ne morate se mučiti kako čitati nalaz denzitometrije.
Tagovi: