Kako čitati note – Razumijevanje osnovnih glazbenih nota i pojmova
Pjevati solmizaciju djeca danas nauče u vrtiću, starije generacije su u prvom razredu pučke škole naučile pjevati DO, RE, MI, FA, SO, LA, TI, DO, ali za glazbenu pismenost trebamo više od solmizacije. Upoznajte glazbenu abecedu da bi znali kako čitati note, a ona uključuje glazbene ključeve koji su na početku svakog notnog zapisa. Postoje G ili violinski ključ, F i C ključ, osam nota čini oktavu, a svaka cijela nota je označena pripadajućim slovom abecede.
Kako čitati note ako je uz notu na crtovlju znak ljestvi ona je se svira pola tona više zbog te povisilice a cijela nota C postaje Cis (Dis, Fis, Gis itd. ), kod dvostruke povisilice nota se čita Cisis itd. Snizilice su označenene malim slovom b, ta nota se izvodi za pola tona snižena kao Des (Es, Ges, Hes itd. ), kod dvostruke snizilice čitamo Ceses. Postoje i razrješilice koje "oslobađaju" note od povisilica ili snizilica i čitaju se u svom osnovnom značenju.
Note su jedini način da zapišete glazbu koju nosite u sebi i jedina mogućnost da interpretirate glazbu omiljenih skladatelja. No treba znati kako čitati note različite duljine, ako znamo da cijela ili prazna nota najdulje traje, logično je da polovinka traje dvostruko kraće. I isemo stepenasto prema skraćivanju trajanja, puna četvrtinka s vratom traje dvostruko kraće od polovinke, puna osminka s vratom traje i zastavicom traje dvostruko kraće od četvrtinke, jednako je i ako je notnim spojem povezana s drugim notama.
Kako čitati note sa više zastava na vratu ili više notnih spojeva s drugim notama, sve to dodatno skraćuje duljinu trajanja nota, misli se na šesnaestinke, tredesetdruginke, šesdesetčetvrtinke, stodvadestosminka. Tu su i pauze ili stanke između nota, dodavanjem točke uz cijelu notu ili stanku (točka se dodaje s desne strane)produžuje se njihovo trajanje za polovicu njihovog vremena trajanja. Povezane susjedne note sa notama koje se ne sviraju također produljuju vrijeme odnosno duljinu trajanja prve note.
Ritmiku diktira nizanje tonova i njihova izmjena. Kako čitati note i slijediti ritam, dobu, mjeru, takt, metar, predtakt, uzmah i tempo. Doba je duljina trajanja note, metar označava izmjenu teških i lakih doba teza i arza, mjera određuje pravilno izmjenjivanje teških (naglašenih) i lakih (nenaglašenih) doba, postoje jednostavne, složene i mješovite mjere. Jednostavne mjere su dvočetvrtinske i tročetvrtinske mjere, kod složenih mjera prva brojka mora biti veća od tri, mješovite mjere nastaju zbrajanjem 2/4 i 3/ mjera.
Kako čitati note, tako da osjetite ritamsku cjelinu određenu taktom. Predtakt je nepotpuni takt na početku skladbe koji se na nadoknađuje na kraju skladbe ili dijela skladbe, a uzmah je vrsta nepotpunog takta. Tempo je brzina izvođenja glazbe, može biti largo (vrlo sporo), adagio (sporo), andante (umjereno brzo), moderato (srednje brzo), presto (vrlo brzo), allegro (vrlo brzo), vivo (živahno), mesto (tužno), cantabile (pjevno), animato (uzbuđeno), accelerando (ubrzavanje), ritardando (usporavanje). Sinkopa povezuje teške i lake dobe, ligatura povezuje note iste visine, a legato note različitih visina.
Tagovi: