Kako danas žive aboridžini
Kako danas žive aboridžini i tko su aboridžini?
Aboridžini se smatraju prastanovnicima Australije. Njihovo ime dolazi od latinskog izraza Ab origine - što u doslovnom prijevodu znači od samog početka. Kao što se za Indijance smatra da su prvi stanovnici Amerike, tako se za Aboridžine smatra da su prvi stanovnici Australije. Kameno oruđe i crteži na stijenama pokazuju kako su Aboridžini prisutni u Australiji barem 45 000 godina. Kako danas žive Aboridžini i od kuda su došli? Vjeruje se kako su prvi doseljenici tog plemena došli iz Azije kada su uz pomoć kanua išli s jednog otoka na drugi.
Kada su se nastanili u Australiji, polako su se krenuli širiti u brojnim skupinama ili plemenima. Ova plemena su s vremenom postala različita, razlikovali su se po jeziku govora i raznim tradicijama. Kako danas žive Aboridžini? Iako su imali manje razlike, svi Aboridžini su živjeli u skladu s prirodom. Nekada su živjeli samo od skupljanja biljaka i lova unutar svojih granica (kako ne bi smetali drugim plemenima). Danas ovo pleme ima drugačiji stil života, sve zahvaljujući modernizaciji naroda.
Kako danas žive aboridžini i u što vjeruju?
Radi njihovog odnosa s prirodom, prvi istraživači i doseljenici iz Europe su vjerovali da je riječ o primitivnom narodu. Zašto? Njihovo vjerovanje se nije odnosilo na bogove i razna božanstva, već na prirodu i zemlju po kojoj hodaju. Posebno su poštivali zemlju za koju su vjerovali da je oblikovana duhovima njihovih predaka. Svoje obrede održavali bi na mjestima koje su odredili da su sveta. Obredi nisu uključivali žrtve kao u mnogim drugim plemenima tog doba, već su se odnosili na ples i pjevanje. Kako danas žive Aboridžini? Europljani su krenuli dolaziti u Australiju prije nešto više od 200 godina i ovdje se mijenja povijest Aboridžina.
Doseljenici su često uzrokovali nemir unutar plemena, što je znalo završiti kobno. Aboridžinima je zasmetalo što doseljenici nasilno uzimaju njihovu svetu zemlju. U pokušaju očuvanja svoje zemlje mnogi Aboridžini su poginuli od strane pušaka doseljenika. Osim ubijanja, mnogi Aboridžini su također umrli radi bolesti koje su došle s prvim doseljenicima. Odgovor na pitanje kako danas žive Aboridžini je - drugačije nego prije. Broj Aboridžina se drastično smanjio kako su Europljani naseljavali današnju Australiju. Onaj maleni broj što je ostao mora živjeti u skladu. Njihova sveta mjesta više ne postoje, njihov jezik je gotovo izumro.
Kako danas žive aboridžini i da li još uvijek postoje?
Mnogi se pitaju kako danas žive Aboridžini i da li još uvijek postoje? Većina današnjih Aboridžina živi u sagrađenim gradovima, ili na rubovima mjesta koji se nalaze u unutrašnjosti Australije. Većina njih bila je prisilna prilagoditi se modernom načinu života kako bi opstali. Aboridžini se danas više ne nazivaju tako, već Kurij i trude se educirati ostale o njihovom plemenu. Kako danas žive Aboridžini? Iako njihovih plemena više nema, oni se trude i dalje kako bi očuvali svoji nacionalni identitet.
Nakon podosta godina političke borbe, ukinut je zakon uz pomoću kojeg se trebala iskorijeniti Aboridžinska kultura. Australija je tako 2008 godine napravila javnu ispriku za sva zla koje je učinila u prošlosti. Danas su pojedina sveta mjesta vraćena Aboridžinima, što je pridonijelo određenom miru. Danas se o ovom drevnom plemenu uči na satu povijesti diljem svijeta, što daje do znanja kako je ovo pleme itekako bilo važno u oblikovanju i otkrivanju Australije.
Tagovi: