Kako hodati sa dvije štake
Kako hodati sa dvije štake i zašto su nam one potrebne?
Kako bi imali potpuni i pravilni oporavak nakon ozljede na nozi, veoma je važno naučiti kako se koriste štake i kako hodati sa dvije štake. Kada hodamo, u hod su uključeni naši ekstremiteti - ruke te noge. Hod se odvija u sinergiji pokreta koji se odvija u obruču ramena i zdjelice. Dobar oslonac stopala na pod također je bitan za hod, kao i stabilnost gležnja, koljena i kuka. Kada slomimo nogu, povratak k hodanju može biti veoma teška stavka, stoga je potrebno koristiti dodatke poput štaka.
Normalni hod se odvija na način na imamo oslonac na obje noge i da koračamo s punim stopalom prema naprijed, izmjenjujući težinu. U jednom trenutku hoda noga će se odvojiti od podloge i zanjihati se u zraku uz pomoć kuka i koljena kako bi se ona opet oslonila s petom na pod. Noge će se izmjenjivati i tako dolazimo do hodanja. Kako hodati sa dvije štake kada ne možemo imati puni rang navedenog pokreta? Polako. Ortopedska pomagala osiguravaju potrebno rasterećenje, što znači da ne opterećujemo nogu, već pronalazimo drugi oslonac ili u navedenom slučaju štake.
Kako hodati sa dvije štake i koje su najčešće greške prilikom hoda?
Danas se upotrebljavaju štake raznih oblika na koje ćemo osloniti dio naše težine. Na ovaj način ostvaruje se rasterećenje s bolnog područja i tijelo je osigurano. Uz korištenje štaka veoma je važno da slijedimo preporuke fizioterapeuta kako bi noga što bolje zarasla. Kako hodati sa dvije štake i koje su najčešće greške prilikom hoda? Kada se dogodi neka ozljeda ili prijelom na nozi, tada se automatski prema tom dijelu tijela ponašamo kao da nije dio neke cjeline, što znači da dolazi do štednje prilikom fizičke aktivnosti. Najjednostavnije objašnjeno, češće se oslanjamo na zdravu nogu kako bi štedjeli ovu koja je povrijeđena.
Navedeno je svakako pogrešno jer kada ne oslanjamo stopalo ozlijeđene noge na tlo, tada ne dajemo priliku našim mekim tkivima da pomacima stvore silu koja će pomoći u procesu zacjeljenja kosti. Kako hodati sa dvije štake? Preporuke za pravilno hodanje su sljedeće; Pravilno korištenje - Ako ste u primjeru zadobili prijelom desne noge, tada se kreće od stava na četiri oslonca - lijeva štaka i lijevo stopalo u punom osloncu, na desnoj strani oslonac će biti na desnoj šaki, no stopalo je položeno na pod. Ovako će ozlijeđena noga biti u procesu hodanja, no rasteretit će se uz pomoć štake.
Oslanjanje na taban - Mnogi izbjegavaju oslanjanje na nogu i često ju drže u zraku kako ne bi nastala oteklina. Povremeno je dobro, no ukoliko ne postoji prijeko potrebna interakcija u strukturama, tada ne dolazi do kvalitetnog procesa cijeljenja. Oslonac mora postajati, makar je on neugodan. Faza za odmor - Potreban je i odmor kada se rade kontrakcije na drugoj strani. Tako dolazimo do naizmjeničnog balansa i ne nastaje opterećenje. Potiče se zdrav i uspravan stav bez bolova.
Kako hodati sa dvije štake i koje su posljedice nepravilnog korištenja?
Kada osoba s ozlijeđenom nogom šepa ili skakuta umjesto da koristi štake, tada znamo da dolazi do problema. Izbjegavanje štaka može uzrokovati sljedeće komplikacije; Statičke otekline koje će blokirati zglob od punog pokreta, lošu cirkulaciju koja ne dozvoljava cijeljenje, prijenos opterećenja na zdrav dio tijela što donosi promjenu u strukturi, gubitak dobre pozicije ramena te zdjelice radi nepravilne rotacije tijela, pomak oslonca na jedan dio tijela što će stvoriti dodatne simptome, preopterećenje prednjeg dijela tijela što dovodi do ograničenog disanja. Kako hodati sa dvije štake? Ozljeda noge svakako će zahtijevati liječničko mišljenje i duže liječenje uz određene vježbe.
Veoma je važno da se posluša savjet liječnika veza za opterećenje, kao i savjet fizioterapeuta koji će pomoći u usvajanju korištenja štaka. Vježbanje hodanja na štakama je sastavni dio oporavka kada je došlo do prijeloma u kosti noge. Kako hodati sa dvije štake? Potrebno je pripaziti da oslonac nije prenizak i da se tijelo ne gura prema pognutom položaju. Kada se nosi samo jedna štaka, ona nosi i dio težine za povrijeđenu nogu i tu je potrebno paziti da ne dolazi do krivljenja hoda u jednu stranu.
Tagovi: