Kako i zašto trepćemo

Kako i zašto trepćemo

Što je treptanje

Treptanje je zaštitna funkcija oka kako bi se razmazivao suzni film u oku, vlažila rožnica, te uklanjale rane nečistoće prašine iz oka, te refleksna zaštita od vanjskog utjecaja i ozljeda koje prijete očima, kao i zaštita od prejakog svjetla. Ova funkcija kapaka je izuzetno važna za zdravlje očiju jer ne predstavlja samo zaštitu od vanjskih utjecaja nego se treptanjem dovode hranjive tvari u oko kao i kisik neophodan za funkciju oka.

Svi ljudi ne trepću jednako no znanstvenici su ustanovili prosjeke treptanja 15 do 20 puta u minuti što na sat vremena može biti i do 1200 puta, 19.200 puta dnevno, do 7,1 milijun puta godišnje. Brojke su poprilično velike za funkciju koju obavljamo automatizmom i što nam je kao vrsti urođeno. Treptanje se smanjuje kada se osoba nalazi ispred kompjutera ili televizora, stoga se i preporučuje da se ne upotrebljavaju ekrani prije spavanja već je potrebno oči odmoriti prije sna.

Zašto je potrebno treptanje

Treptanje je ključno za zdravlje očiju jer se treptanjem ukanjaju čestice prašine i mrtve stanice iz oka i vlaži se rožnica oka. Ujedno se treptanjem dovodi potreban kisik i hranjive tvari koje su neophodne za zdravlje očiju, najviše rožnice. Tretpanje pomaže vlaženju očiju i sprečava suhoću očiju jer se tretptanjem stvara suzni film preko očiju, što sprečava infekcije očiju.

Kada bi se jako smanjilo treptanje dolazilo bi do suhih očiju, oštećenja rožnice, hranjivi sastojci i kisik ne bi u dovoljnoj količini dospjeli u oči, te bi se pojavili bolovi u očima i zamagljen vid. Ukoliko često boravite ispred komjuterskog ekrana zasigurno vam se dogodilo da se vid zamaglio, stoga se preporučuje nakon 20 minuta gledanja u ekran odmaknuti oči s ekrana i odmoriti ih minimalno 20 sekundi gledajući u daljinu po mogućnosti u zelenilo.

Zaslon i osvjetljenje na ekranu podesite tako da ne naprežete oči, te ukoliko možete ograničite vrijeme provedeno pred ekranom. Mogu vam pomoći i kapi za suzenje očiju, no kada dođe do iritacija i prevelikog naprezanja svakako ćete oči morati odmoriti od ekrana.

Zašto nekad treptanje izostaje ili pojačava

Problemi s kapcima mogu biti uzrok poremećaja treptanja jer uzroci poput paraliza kapaka, ozljeda kapaka, nuspojave kirurgije oka ili očna bolest mogu ozbiljno poremetiti funkciju treptanja. S druge strane treptanje oka može biti i češće nego prosječno i normalno što se dešava kada je oko iziritirano vanjskim utjecajima poput prašine, ogrebotina na rožnici oka, upale kapka. Naprezanje očiju kod korištenja računala može uzrokovati rijeđe treptaje oka.

Problemi s kratkovidnosti ili dalekovidnosti, nepravilnog poravnanja očiju mogu uzrokovati i poremećaje u treptanju, a stres, anksioznost, umor i određene navike također dovode do poremećaja u broju treptaja. No postoje i ozbiljnija stanja kod kojih dolazi do poremćaja u broju treptaja kao što su multipla skleroza, Tourettov sindrom i Wilsonova bolest.

Ne mora svaki poremećaj treptaja biti razlog za zabrinutost. ali svakako zbog osjetljivosti oka treba paziti da treptanje bude normalno. Simptomi na koje treba pripaziti su crvenilo oka, svrbež. infekcije oka, bolovi oka, otekline, zamagljen vid, osjetljivost na svjetlost, problemi s ravnotežom i koordinacijom u prostoru, grčevi mišića, te tikovi razlog su za posjet liječniku koji će ustanoviti o čemu se radi.


Tagovi: