Kako ispeći janjeći but – Pripremanje janjećeg buta
Janjeći but je odlična namirnica za pripremu svečanih objeda ili nedjeljnjih obiteljskih ručkova. Janjetina koja se priprema u pećnici je savršen recept za ovu vrstu namirnice. Najbolje meso je kada je svjetlo ružičaste boje kod vrlo mlade janjetine, a kod starije janjetine je meso tamno crvene boje, a masno tkivo je blijeđe kod mlađe janjetine. Okus i miris također se mijenjaju sa starošću životinje pri čemu starija životinja ima intenzivniji i miris i okus. No, janjetina se tretira kada je životinja dosegla maksimalno 12 do 15 kilograma.
Janjeći but se može pripremiti u pećnici s prethodnim mariniranjem ili samo dobro posoliti. Prethodnim mariniranjem se omekšava meso i uklanja specifičan miris janjetine, pa marinirati u ulju možete uz dodatak češnjaka, ružmarina, metvice, majčine dušice, limuna i ostavimo par sati da odstoji prije pečenja u pećnici.
Meso se može i nadjenuti češnjakom, komadićima slanine ili ružmarinom ako meso nije prethodno marinirano. Komad janjetine od 1 kilograma se peče na 180 do 200 stupnjeva Celzijusa otprilike 40 tak minuta. Tokom pečenja je potrebno polijevati uljem i vlastitim sokom, a meso je najbolje peći u vatrostalnoj posudi s poklopcem ili prekriveno aluminijskom folijom. Dodatak glavnom jelu može biti krumpir, ali i grašak s mrkvom.
Janjeći but možete pripremiti koristeći se pekom ili na roštilju pri čemu ćete uz ova dva različita načina dobiti i različite okuse ovog izvrsnog komada mesa. No u oba slučaja ćete trebati razrezati janjetinu te je najbolje koristiti meso koje nije previše masno.
Za pripremu janjetine ispod peke nakon što razrežete meso dobro ga posolite trljajući smjesom krupne soli i mljevenog papra. Prije pečenja ispod peke meso je potrebno premazati maslinovim uljem i ostavite u marinadi ulja dok pripremate povrće. Krumpir, luk, češnjak, mrkva, paprika je povrće koje vam je potrebno za pripremu ovog jela. Povrće ćete također marinirati solju i maslinovim uljem prije nego sve zajedno stavite u posudu za peku s unaprijed pripremljenim žarom. Peka se peče oko dva sata prekrivena pepelom tako da toplina djeluje na posudu s jelom s dvije strane.
Janjeći but možete pripremiti i na roštilju, iako su bolji komadi rebrica ili kotleti jer ih trebate samo razrezati na manje komade ukoliko ih niste kupili razrezane. Za roštilj ćete također pripremiti marinadu od maslinovog ulja, krupne soli, češnjaka, papra, bosiljka, mente, timijana i ružmarina dan ranije staviti meso. Roštilj koji ćete koristiti može biti tradicionalan na ugljen i drva ili možete koristiti električni.
Ukoliko više volite jela sa žlicom janjeći but možete pripremiti na saft ili janjeći gulaš. Meso posoljene janjetine trebate razrezati na manje komadiće u obliku kocki, te ćete prvo popržiti janjetinu na zagrijanom ulju, dodati nasjeckani luk i papriku te zajedno pirjati oko pet minuta. Nakon toga podliti vodom i dodati slatke paprike, narezanu rajčicu na sitne komadiće, te nastaviti pirjati na laganoj vatri.
Tokom pirjanja trebate povremeno promiješati i paziti da voda ne ispari i po potrebi dodati još vode. Začiniti možete ružmarinom, peršinom, vegetom i po potrebi dodajte papra i soli. Nakon sat vremena janjeći but će biti u potpunosti termički obrađen pa je na kraju potrebno u janjeći gulaš dodati smjesu za zgušnjavanje od umućenog brašna u ulju ili ako kupujete gotovu smjesu za zgusnjavanje gulaša.
Kao prilog ovom jelu možete servirati kuhani krumpir, pire krumpir, tijesto, rižu u raznim kombinacijama, te njoke i razne vrste salata od zelenih salata, crvenog radiča, kupusa, salate od mrkve i drugih vrsta salata.
Tagovi: