Kako izgleda pupak kad otpadne

Kako izgleda pupak kad otpadne

Pupak je nakon otpadanja pupkovine mala pupčana ranica

Pupčana vrpca je veza sa majkom i preko nje dijete dobiva sve što je potrebno za rast i razvoj u maternici, no rođenjem se ona oresijeca i u trenutku samog presijecanja dijete je prepušteno vlastitom nagonu za život, ali i nevještim rukama nesigurnih mladih roditelja. Patrljak pupkovine se u većini slučajeva osuši i otpadne još u rodilištu dok novorođenče još njeguju vješte ruke medicinskih sestara. Pupak je nakon otpadanja pupkovine mala pupčana ranica koju treba njegovati.

U prosjeku sušenje i otpadanje pupčanog batrljka se događa u vremenu od 7 - 14 dana od bebinog rođenja, u tom razdoblju nema kupanja, batrljak se ne smije vlažiti, treba ga održavati suhim i čistim, pokrivenim sterilnom gazom. Ako postupak sušenja traje duže ili se pojave bilo kakvi problemi možete pozvati patronažnu sestru. Sve oko djeteta obavljajte čistih ruku, a kad patrljak otpadne higijena je još važnija, jer se pupak formira do kraja tek kada pupčana ranica zacijeli.

Prirodno zacjeljivanje pupčane ranice, lijep pupak

Pupčana ranica također se mora čistiti sterilnom gazom i održavati suhom, pelenu polažite nešto niže, ali bi ranicu držati na zraku da se brže osuši. Pupčana ranica može vlažiti prilikom zacjeljivanja, ali izbjegavajte kreme, one zatvaraju pore (cementiraju ih) i usporavaju cijeljenje, izbjegavajte i antibiotike u prahu, jer se sve taloži unutar ranice. Prirodno zacjeljivanje pupčane ranice, lijep pupak, to je jednostavno pravilo, ako baš nešto morate upotrijebiti neka to bude neki baby antiseptički sprej.

Patronažne sestre su desna ruka i najbolja prijateljica mladih ustrašenih majki i uvijek znaju što treba učiniti. Ako pupčani batrljak dugo ne otpada, možda ćete morati otići pedijatru koji će napraviti lapiziranje batrljka štapićem da što prije otpadne. Pupak će se lijepo oporavljati i zacjeljivati ako ispravno postupate, ali ako se pojavi gnojan ili krvav iscjedak i neugodan miris iz pupčane ranice morate s bebom pedijatru, jer i uz najbolje higijenske mjere infekcije su moguće i nisu uvijek bezazlene.

Pupak od pojačane sekrecije do granuloma pupka

Ako pupčana ranica samo vlaži, koža oko nje nije crvena, beba uredno jede i spava, sve je u redu. Pupak od pojačane sekrecije do granuloma pupka ima više međufaza. Pojačana sekrecija je obično znak tek blage infekcije, a iscjedak je bistar i bez mirisa, dovoljna je primjena antiseptika, ali, ako se pojavi sukrvica, gnoj, crvenilo kože oko pupka, oteklina, povišena temperatura idite s djetetom odmah liječniku. Vjerojatno se radi o ozbiljnijoj bakterijskoj infekciji (omfalitis).

Granulom pupka nastaje zbog pojačanog stvaranja granulacijskog tkiva zbog kojeg pupak teže i sporije zacjeljuje. Granulom pupka ima karakterističan izgled koji podsjeća na gljivu, no može biti različitih oblika i veličina. Kod granuloma pupka može i ne mora biti prisutna sekrecija, a pedijatar će provesti postupak lapiziranja štapićem srebrnog nitrata koje treba ponavljati više puta, sve dok granulom ne nestane. Njega kod kuće se provodi antiseptikom i antibiotskim praškom. Obratiti se patronažnoj sestri ili odnijeti bebu pedijatru kad god je to nužno.


Tagovi: