Kako izliječiti ispucale usnice

Kako izliječiti ispucale usnice

Ispucale usnice, uzroci nastanka

Ispucale usne su čest problem kod žena i muškaraca. Nastaju kao znak nedostatka vitamina, alergijske reakcije, dehidracije, pušenja, prekomjernog vlaženja usana, izloženosti suncu ili hladnoći i vjetru. Osim što je ovaj problem bolan, on je i prilično neprivlačan. Ispucale usnice su svakodnevna pojava, i gotovo da ne postoji osoba koja se nije susrela s ovim neugodnim problemom. Znate li što uzrokuje ispucale usnice? Najčešći uzroci za navedeno stanje su:

Dehidracija - ukoliko ne unosite dovoljno vode ili druge tekućine u svoji organizam, tada se to prvo vidi na usnama i zatim na ostatku kože. Vrijeme - vanjski vremenski uvjeti mogu utjecati na isušivanje usana. U primjeru, jako sunce ili jak vjetar mogu isušiti usne bez obzira na zaštitu. Nedostatak vitamina - Ukoliko vam nedostaje vitamina iz B skupine to će biti primjetno na usnama. Upravo B vitamini utječu i na sintezu kao i zdravlje kože, stoga će njegov nedostatak uzrokovati suhe i ispucale usne.

Često vlaženje - dobra hidratacija usana je svakako potrebna, no često hidratiziranje može napraviti kontra efekt. Osim navedenih uzroka, ispucale usne mogu nastati i radi: Korištenja pojedinih lijekova, stalnog pušenja, alergijskih reakcija, konzumacije alkohola i ostalih pića koja isušuju sluznicu ustiju. I dok su ispucale usne manji estetski problem koji se lako rješava, nedostatak vode ili vitamina može utjecati na razvoj raznih bolesti.

Ispucale usnice, simptomi

Stupanj suhoće kao i same ispucalosti će varirati. On može biti blažeg ili težeg oblika, ovisno o uzroku nastanka i brizi. Ukoliko se ispucale usnice ne tretiraju na vrijeme, može doći do razvoja većih problema na njihovoj oštećenoj koži. Simptomi ispucalih usana su: Suhoća, ispucalost, crvenilo i ranice, osjetljivost, oticanje, manja krvarenja. Ispucale usnice mogu se izliječiti uz pravilnu njegu, pilinzima mrtve kože, zdravom prehranom, hidratacijom. Iako su usne također dio kože, potrebno je naglasiti kako one nemaju žlijezde lojnice koje služe za podmazivanje kao i za vodootpornost kože.

Upravo radi navedenog one su osjetljivije i sklonije pucanju. I dok cijela koža traži posebnu dozu vlaženja, usnice traže više. Usne ne možemo zaštititi od izlaganja vanjskim uvjetima, i upravo radi toga one traže veću pažnju. Poželjno je da se koriste posebni preparati za njegu usana kada se izlažete vanjskim uvjetima kako bi zaštitili odgovarajuću vlažnost i mekoću usana. Uvijek pri ruci imajte odgovarajuće balzame za usne koji štite od sunca, vjetra, isušivanja. Pravilna njega spriječit će mogućnost ispucanosti i suhoće.

Ispucale usnice, liječenje

Ispucale usnice se često liječe kod kuće i ne zahtijevaju odlazak liječniku. Kako bi se spriječilo njihovo isušivanje koje uzrokuje ispucalost, potrebno je osigurati dovoljnu vlažnost. Navedeno možemo postići sa: Nanošenjem odgovarajućih balzama na usne tijekom dana i noći, povećanjem unosa tekućine, korištenje ovlaživača zraka u prostorijama u kojima redovito boravite, izbjegavanjem hladnoće i jakog sunca. Ukoliko morate boraviti vani, tada se preporučuje da za zimskim mjeseci uz korištenje balzama omotate oko lica šal ili buff kako bi dodatno zaštitili ne samo usne, već i lice.

Kada smo vani za ljetnih mjeseci, poželjno je da uz SPF kreme za lice i kožu koristimo i balzam za usne koji sadrži najmanje SPF 15 kako bi se minimalizirala mogućnost isušivanja i nastanka ranica. Ispucale usnice nikako nemojte izlagati navedenim vremenskim uvjetima kako ne bi pogoršali stanje. Što ako vam usne ne zacjeljuju? U tom slučaju je potrebno zatražiti mišljenje liječnika ili dermatologa. Iako navedeno stanje nije nikakav simptom bolesti, ono može ukazivati na nedostatak vitamina ili dehidraciju što zahtjeva dodatno liječenje.


Tagovi: